Nagybetűs ünnep a Selye János Gimnáziumban

Decemberben egymást követik a középiskolás bálok, ekkor rendezik ugyanis a negyedikesek számára a szalagavatókat. A legtöbb fiatal életében ez az első igazán elegáns esemény. Mindez azonban nagyobb anyagi megterhelést jelenthet a családi kasszának. Ruha, tánctanár, fodrász, smink, és hadd ne soroljam… Mégis ilyen ünnep csak egyszer van egy ember életében. A szalagavatás szertartása hosszú múltra tekint vissza, Selmecbányáról származik, mint megannyi diákélettel kapcsolatos szokás. A diákok tanulmányaik utolsó félévében váltak jogosulttá arra, hogy viseljék a szalagot. Napjaink szalagavatója nagymértékben hasonlít a régi idők Valétatűzésére. A szalag azóta is jelkép: a nagykorúvá válásé, a felnőtté válásé, és a bizalomé, mellyel, mi, tanárok a diákok felé fordulunk, bízva abban, hogy az előttük álló próbákon megállják a helyüket.

a

A IV. A osztály: Felső sor, balról jobbra: Nagy Bence Attila, Tarics Árpád, Rancsó Márk, Lakatos Bálint, Bugár Gergely, Čermák Attila, Molnár Kata, Ibolya Barna, Fodor Kata, Rajcsányi Szabolcs, Kis Kata Zsófia, Csernyánszky Zsolt, Bilá Alexandra, Andruskó Krisztina, Balogh Kristóf György, Czimbalík Anna, Lakatos Lili, Porubský Zsolt, Ana Maria Menegassi Palotta, Csík György Árpád, Bertók Bernadett, osztályfőnök: PaedDr. Gyurenka István; Alsó sor: Izsóf Ottó, Andruskó Zoltán, Fiala Tamás, Kecskés Ádám, Pivoda Tamás, Elek Máté, Horváth Gergely, Lőrincz Gergő; A képről hiányzik: Csenger Géza és Gergely Hilda.

Száz évvel ezelőtt, az 1916/17-es tanévben – a bencés időkben – 15 rendes és 4 magántanuló készült az érettségi vizsgákra, az idei tanévben 120 diákunk áll a nagy megmérettetés előtt, akik Szlovákia 4 megye 8 járásának 45 települését, városát képviselik: a Dunaszerdahelyi, a Vágsellyei, a Galántai, a Lévai, az Érsekújvári, a Nagykürtösi, a Kassai és a Komáromi járásokat.

b

A IV. B osztály: Felső sor, balról jobbra: Molnár Veronika, Pinke Veronika, Németh Eszter, Marosi Jesika, Gáspár Barbara, Horváth Andrea, osztályfőnök: Szabó Gábor, Szeghy Edit, Bugár Éva, Szendi Fanny, Szalay Friderika, Tóth Enikő, Török Tímea, Szoboszlai Csenge, Szabó Evelyn, Uzsák Orsolya, Szabó Petra, Lukáč Anikó; Alsó sor: Jenei Máté, Beke Patrik, Forgács Tamás, Végh Patrik, Tóth Ádám, Jankó László, Bozsaky Gábor, Buček Gábor, Maitz Máté, Ružinský Bálint Tamás A képről hiányzik: Knirs Norbert, Kosztolányi Dávid és Vörös Boglárka.

December 10-én a Komáromi Városi Művelődési Központban megtartott szalagavatói ünnepségünket megtisztelte testvériskolánk, a budapesti Szent István Gimnázium igazgatója, Lázár Tibor és helyettese, Libárdi Péter és Boros Gábor tanár úr is. Először a végzősök nevében Farkas Fanni, a IV.C osztály tanulója osztotta meg a közönséggel őszinte, megható, sallangoktól mentes gondolatait, majd köszönetet mondott a tanári karnak, a kedves szülőknek, nagyszülőknek. Gimnáziumunk igazgatója, Andruskó Imre ünnepi beszédében többek között a toleranciára, a magyarságtudatra, s a családalapításra hívta fel a figyelmet, majd engedélyt adott a zöld szalagok kitűzésére. A feltűzést követő megható pillanatok után diákjaink közösen elénekelték a Szózatot. A végzős osztályok – heteken át tartó – készülődésének és igyekezetének meglett az eredménye: színvonalas műsorral szórakoztatták az ünneplő közönséget. A zenés-irodalmi összeállítás után, melyet dr. Farkas Adrianna tanárnő állított össze, gimnáziumunk énekkara következett Stirber Lajos karnagy vezényletével. Pár éve hagyományteremtő szándékkal gimnáziumunk új kezdeményezést indított útjára. Iskolánk egykori diákjai rövid előadással szeretnének tisztelegni volt alma materük előtt. Idén Korpás Éva népdalénekes tisztelt meg minket. A Palotás tánc bemutatása, melyet Százvai Istvánné tanított be, szintén tapsvihart aratott. Az ünnepi részt az ő fellépésük zárta. A szünet után a Gimisz színjátszó együttes lépett színpadra a Csengel Mónika által rendezett Szép nyári nap című előadással. A zenei szerkesztő, s a rendező asszisztense Ölvecky András, koreográfusa Pavlovič Petra volt. Ekkor már a szereplők lubickoltak a szerepükben, felszabadultan játszottak hatalmas sikert aratva a nézőtéren.

c

A IV. C osztály: Felső sor, balról jobbra: Václav Karolina, Farkas Fanni, Prešinský Bianka, Ölveczký Éva, Berky Eszter, Bilkó Bianka, Koncz Krisztina, Balogh Dóra, Nagy Réka, Ipóth Viktória, Fekete Krisztina, Toldi Dominika, osztályfőnök: PhDr. Deák Irén, Sági Judit, Adouki Flóra Anna, Zakar Ágnes, Németh Sára, Fabián Klaudia, Vasas Dóra, Gál Csilla, Fehér Dalma, Szabó Bianka, Jóba Gréta; Alsó sor: Vajkai Zoltán, Sánta Norbert, Fehér Ákos, Szajkó Ádám, Százvai Ádám, Görözdi Ádám, Molnár Rudolf, Török Máté.

Az est báli része a Városi Sportcsarnokban folytatódott. Dr. Zakar Piroska kancellár asszony és Fehér Csaba, mint szülők pohárköszöntője előtt a bált diákjaink keringője nyitotta meg, melyet Kartai Adél tánctanár tanított be. A pohárköszöntő szívbemarkoló szavai után hagyományosan a szülők tánca, és a tanár-diák tánc emelte az est fényét, majd elkezdődött a hajnalig tartó mulatság. A megtelt sportcsarnok átváltozott „carpe diem”-mé. Önfeledt, vidám arcok, táncot ropó lábak, hatalmas ölelések, ujjongások jellemezték az idei szalagavató bált.

d

A IV. D osztály: Felső sor, balról jobbra: Petőcz Roxana, Laczkó Dóra, Fitos Éva, Halász Bianka, Ádámka Abigél, Kőrös Dorottya, Glofák Viktória, Kiss Enikő, Péntek Dorina, Kovács Orsolya, osztályfőnök: PaedDr. Farkas Adrianna, Antal Réka, Halász Lilla, Balahó Ágnes, Elek Fanni Mária, Szabó Nikolett, Bóna Angelika, Hajabács Zsófia, Sándor Karina, Jókai Lilla, Kiss Réka; Alsó sor: Dóczé Sándor Efraim, Misák Máté, Kerekes András, Gáspár Péter, Szebellai Dániel, Hancko László, Horváth Árpád, Kajtor Richard, Nagy Zsolt; A képről hiányzik: Kiss Szilveszter.

Szalagavatónk fontos városi, társadalmi esemény, hiszen nemcsak az iskolánkban éppen végzős tanulókat érinti, hanem egész családjukat, rokonságukat, a barátokat, ismerősöket is. Akik nélkül elképzelhetetlen egy ekkora rendezvény zökkenőmentes lebonyolítása a végzős osztályfőnökökön – dr. Gyurenka Istvánon (IV.A), Szabó Gáboron (IV.B), dr. Deák Irénen (IV.C) és dr. Farkas Adriannán (IV.D) – kívül, természetesen a kedves szülők. Iskolánk vezetősége nevében köszönetemet fejezem ki mindazon szülőknek, diákoknak, akik munkájukkal, erkölcsi és anyagi támogatásukkal hozzájárultak ünnepségünk sikeres megrendezéséhez.

Králik Zsuzsanna, a Selye János Gimnázium tanára


Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .