Katedra Irodalomverseny – kiértékelés

katedra.irodalom@gmail.com
Rovatvezető: Petres Csizmadia Gabriella

A levelezős fordulók értékelése

Tisztelt Kollégák, Kedves Versenyzők!

A Katedra Irodalomversenyben résztvevő versenyzők idén két klasszikus szerző, Szabó Magda (I. kategória) és Mikszáth Kálmán (II. kategória) szövegvilágába nyertek betekintést. Az előző évek gyakorlata alapján az 5-6. osztályosok egyetlen meseregényt, a Sziget-kéket olvasták végig, a 7-9.-es tanulók pedig néhány Mikszáth-novellát és a Szent Péter esernyőjét tanulmányozták át. A szerzők kedveltségéről tanúskodik, hogy az I. kategóriában 36 csapat (108 tanuló), a II. kategóriában pedig 48 csapat (144 tanuló) mérte össze a tudását.
A verseny fő küldetése – a szövegértő olvasás fejlesztése, a szó szerinti és másodlagos jelentések felfejtésének gyakorlása – idén is számos játékos-kreatív feladat megoldásán keresztül valósult meg. A fordulónként 3 részből álló feladatsorok bizony szoros olvasást, többszöri visszatérést igényeltek egy-egy szöveghelyhez, amely alkalmanként megpróbálta a csapatok kitartását, alaposságát. A feladványok zárt és nyílt kérdéseket is tartalmaztak, azonban olyan kérdéseket is igyekeztem készíteni, amik többféle megoldási lehetőséget rejtettek magukban (ezek a gyakorlatok az irodalom több szempontú megközelítését emelték ki). Idén az I. kategóriások több kreatív (képzőművészeti) feladatot is kaptak: néhány csapat kiemelten szép alkotásokat készített (pl. a Permonyíkok vagy a Rókicák csapata), sőt olyan csapat is akadt, aki a feladatokon túl további rajzzal, üdvözlettel is kedveskedett (pl. a Harisnyások és HAT-ÁS-VADÁSZ csapat). A kreatív megoldások közül a legnagyobb örömet az utolsó fordulóra feladott térképek okozták, ezekből az alkotásokból április folyamán a Katedra honlapján csemegézhetnek majd.
A megoldások gazdagságával, kreativitásával, színességével általában véve elégedett voltam, sőt nagy örömömre előbukkantak olyan válaszok is, amire feladatkészítőként magam sem gondoltam. Sajnos a feladatlapok esztétikai elrendezése még mindig hagy maga után kívánni valót: előfordultak halványan olvasható, csúnya kézírással beszkennelt vagy rikítós színű tollal jegyzett szövegek. Ugyanakkor több csapat is rendszeresen szépen rendezett, jól áttekinthető megoldást küldött. Ez utóbbiaknak külön köszönöm, hogy megkönnyítették a javítás menetét. Sajnos idén is előfordult, hogy időnként elfeledkeztek a csapatok a feladatokon belüli alkérdések megválaszolásáról (ilyen volt például a II. kategória 5. fordulójának utolsó feladatában az idővonal készítése), vagy épp a feladat kézzel való átírásából fakadóan kimaradt a megoldás egy fontos algoritmusa (pl. az igaz-hamis állításoknál csak a betűjelekből összeolvasott megoldást írták le a csapatok, de a részkérdésekre nem adtak választ).
Az elért pontszámokból jól látható, hogy szoros mezőny alakult ki a versenyzők között. Ez annak köszönhető, hogy szinte mindenki megoldotta az alapfeladatokat. A helyezések közti árnyalást a részletekben való elmélyedés alakította ki, ami elsősorban abban mutatkozott meg, hogy a nyitott vagy variációkban megoldható kérdésekre különböző részletességgel válaszoltak a csapatok. A döntőbe jutott csapatok névsorát a táblázatban kék színnel emeltük ki. Az I. kategóriából a Gyémánt csapat, a Jómadarak, a Magda pilótái, az Irodalom-tenger kalózai, a Leány-kák, a Varázsboszik, a Harisnyások, a Permonyíkok, a Minyonok, a Nyerő csapat, a Diósi fürgék, az „E”levendulák, a Szigetlakók, az Icipici veszett cicamókusok és a HAT-ÁS-VADÁSZ csapat képviselői adhatnak a döntőben tanúságot a szövegismeretükről, a II. kategóriások közül pedig a Tanárszomorítók, a Nemori, a Kistudósok, az ALL STARS, a MIKSZOSZTAG, az Aranykisasszonyok, az Okoskák, a Csak csajok, a Mikszáthosok, a Fekete özvegyek, a Nyerő Hármas, az Ikercicák, A vági csodák, a Nyolcadikosok és a Szeli atyafiak és a Dóra nevű csapatok mérkőzhetnek meg egymással.
A 2016/2017-es tanév Katedra Irodalomversenye I. és II. kategóriájának döntőjére május 2-án, kedden 9.00 órai kezdettel kerül sor a dunaszerdahelyi Magyar Tannyelvű Építészeti Szakmunkásképző Iskolában (Szabó Gyula utca 1.). A versenyen minden felkészítő egy csapattal képviselheti az iskoláját, ami mindkét kategóriában megegyezik az első 15 helyezéssel (a sorrendet a lenti táblázat tartalmazza, a továbbjutókat kék színnel jelöltük).

Kérek minden döntőre bejutott csapatot, hogy április 10-ig e-mailben:
– jelezzék, el tudják-e fogadni a döntőre szóló meghívást
– írják meg pontosan a kísérők nevét (előfordulhat, hogy két csapatot csak egy pedagógus kísér)
– a távolabbról érkezők írják meg a szállásigényüket és az érkezésük idejét.

Szintén április 10-ig:
– A döntőben való részvétel feltételeként kérjük Önöket, fizessék be az utolsó fordulóhoz szükséges illetéket – csapatonként 10 eurót – a Katedra Alapítvány bankszámlájára, a megfelelő azonosítószám feltüntetésével:
Nadácia Katedra, Palác Duna Palota, Galantská cesta 658/2F, 929 01 Dunajská Streda. A számlaszám: 1014769018/1111 Unicredit Bank Slovakia a. s.
IBAN: SK21 1111 0000 0010 1476 9018
A Katedra Irodalmi Verseny azonosítókódja (variabilný symbol): 2017004
– A bizonylat szkennelt képét, kérem, válaszlevélben vagy postán küldjék el a verseny címére: katedra.irodalom@gmail.com VAGY Petres Csizmadia Gabriella, 925 07 Mostová 298.

Idén mindkét kategória versenye a délelőtti órákban, párhuzamosan zajlik 9.00-tól 11.30-ig, majd a közös ebédet követően, várhatóan 13.00-kor kerül sor az eredményhirdetésre. A döntőn a levelezős fordulókhoz hasonló feladatok megoldása vár a tanulókra, amelyek az eddigi fordulókon megismert szövegek alapján kerülnek összeállításra. Ezúttal azonban már a szöveg nélkül, fejből kell dolgozniuk a versenyzőknek.

Végül szeretném megköszönni minden résztvevőnek, lelkes olvasónak a munkáját, odaadását, lendületét – bízom benne, hogy jövőre ismét találkozunk a lap hasábjain belül. Az eddigi eredményekhez szívből gratulálok, a továbbjutóknak pedig sok sikert kívánok a döntőhöz!

 I. kategória

HELYEZÉS CSAPATNÉV A VERSENYZŐK NEVEI AZ ISKOLA NEVE A FELKÉSZÍTŐ NEVE 1. ford 2. ford 3. ford 4. ford 5. ford összesítve
1. Gyémánt csapat Dusa Zsófi, Kalina Krisztina, Kironská Lili Móra Ferenc Alapiskola, Nyékvárkony Fodor Anikó 49 64 39 51 69 272
2. Jómadarak Fülöp Diána, Szkubenics Eszter, Jezso Zsófia Dunamocsi MTNy Alapiskola Bacskor Katalin 48 63 42 52 55 260
3. Magda pilótái Csölle Janka, Nagy Noémi, Török Dóra Nyárasdi MTNy Alapiskola Presinszky Katona Ildikó 42 63 43 57 53 258
4. Irodalom-tenger kalózai Bugár Noémi, Nagy Ferenc Márk, Bazsó Szabolcs József Attila Alapiskola és Óvoda, Vásárút Tóth Mónika 43 64 43 54 51 255
5. Leány-kák Hamarik Emese, Miklós Noémi, Posztós Vivien József Attila Alapiskola és Óvoda, Vásárút Zsoldos Erika 43 63 43 54 51 254
6. Varázsboszik Domonkos Nóra, Szabó Rebeka, Váradi Miriam Nyárasdi MTNy Alapiskola Muzsay Ingrid 39 63 43 54 52 251
7-8. Harisnyások Kerek Anna Ibolya, Kerek Lilla Flóra, Ötvös Sebastian Borsos Mihály MTNy Alapiskola, Nagyfödémes Mgr. Radványi Adél 52 60 39 49 47 247
7-8. Permonyíkok Tisza Mária, Tóth Bence, Radványi István Rozsnyói Református Egyházközség Alapiskolája Ambrus Irén 48 62 37 51 49 247
9. Minyonok Kollárovics Tünde, Ivicze Krisztína, Lukács Noémi Nádszegi Alapiskola Mgr. Fülöp Leona 44 64 37 53 48,5 246,5
10. Nyerő csapat Bukovsky Dorottya, Szalai Ráchel, Lovas Inez Deáki MTNy Alapiskola Mgr.Šóšik Tímea 38 66 48 50 44 246
11. Diósi fürgék Nagy Fanni, Sátor Bence, Varga Nóra Móricz Zsigmond Alapiskola és Óvoda, Diósförgepatony Orisko Éva 43 63 44 51 44 245
12. „E”levendulák Baják Zsófia, Lapos Stella, Méhes Patrícia Hetényi János Alapiskola és Óvoda, Ekel Vajkai Katalin 46 58 41 51 44 240
13. Szigetlakók Krnčan Veronika, Sándor Eszter, Schmidt Dávid Juhász Gyula Alapiskola, Léva Drenka Beáta 39 60 37 49 54 239
14-15. Icipici veszett cicamókusok Melczer Anna, Čatlóš Tamás, Levický Máté István Zselízi MTNy Alapiskola Kaszmán Zoltán 39 64 40 51 44,5 238,5
14-15. HAT-ÁS-VADÁSZ Végh Lili, Tám Dóra, Kolárovszki Bianka Corvin Mátyás MTNy Alapiskola, Somorja Merva Krisztina 39 61 37 51 50,5 238,5
16. Vagányok Hosszúréti Antónia, Bettes Barbara, Bodnár Vivien Tompa Mihály Alapiskola, Rimaszombat Angyal László 40 58 36 48 55 237
17-18. Okoskák Méhes Anna, Nagy Boglárka, Kósa Lila Móra Ferenc Alapiskola, Nyékvárkony Végh Natasa 40 62 33 49 52 236
17-18. Az elfeledettek Fejes Ágnes, Boros Bereniké, Molnár Sándor Tompa Mihály Alapiskola, Rimaszombat Mács Gyöngyi 39 59 35 49 54 236
19-20. A három Gabi Farkas Gábor, Kudry Gábor, Kudry Gabriella Farnai MTNy Alapiskola Mézes Zsuzsanna 36 62 35 49 50 232
19-20. Aranysasok Balogh Dávdi, Nagyházas Kitty, Balogh Bianka Tompa Mihály Alapiskola, Rimaszombat Mács Gyöngyi 35 59 35 49 54 232
21. Szigetiek Tóth Eszter, Varjú Zsófia, Szenczi Zsófia Hidaskürti Alapiskola és Óvoda Presinszky Király Ágnes 40 63 31 50 45 229
22-23. Varázspónik Nagy Evelin, Seszták Sára, Mészáros Lucia Batthyány-Strattmann László MTNy Alapiskola, Felbár Mgr. Vígh Andrea 38 59 37 52 42 228
22-23. Rókicák Bakuš Boglárka, Takáč Antónia, F Borsos Mihály MTNy Alapiskola, Nagyfödémes Mgr. Radványi Adél 45 54 37 49 43 228
24. Szádalmási Ubisok-Pubisok Grbálik Dávid, Jánosdeák Ákos, Németh Vivien Szádalmási MTNy Alapiskola Peniaško Jolán 38 59 37 49 42,5 225,5
25. Okostojások Mayer Dóra, Varga Lara, Katona Ádám Petőfi Sándor Alapiskola és Óvoda, Diószeg Srejner Melinda 32 62 37 48 42 221
26. MÓKUSOK Lajos Ráchel Anna, Karnay Ábel, Macsai Maximilián Magyar Tannyelvű Alapiskola és Gimnázium, Pozsony Mgr. Wittenberger Zsuzsa 32 63 37 47 41,5 220,5
27. Szupercsapat Hajtman Zsófia, Fejes Bettina, Molnár Nikolett Feszty Árpád Alapiskola és Óvoda, Ógyalla Mgr. Jakab Erika 38 54 37 48 41 218
28. Snoopy Árgyusi Franciska, Csukás Karmen, Szántó Anna Nagyboldogasszony Egyházi Iskolaközpont, Gúta László Szilvia 28 61 32 50 40,5 211,5
29. Agymenők Kürti Laura, Nagy Enikő, Vadkerti Csenge Nagyboldogasszony Egyházi Iskolaközpont, Gúta László Szilvia 30 62 32 49 36 209
30. M&M’s Izsák Anna, Sándor Áron, Steiner Réka Szenczi Molnár Albert Alapiskola, Szenc Tóth Katalin 32 59 33 46 38 208
31. Sendisek Berki Daniel, Jaďuď Emese, Zsolnay Málna Pongrácz Lajos Alapiskola, Ipolyság Matyis Edit 28 61 37 48 33,5 207,5
32. Ananászok Laky Edina, Bede Anna Virág, Nagy Vivien Szenczi Molnár Albert Alapiskola, Szenc Tóth Katalin 33 53 30 29 37 182
33. Csillámpónik Korpás Johanna, Tóth Júlia, Kuki Tamara Szenczi Molnár Albert Alapiskola, Szenc Tóth Katalin 32 38 18 47 4 139
34. Rózsaszín párducok Gazda Anikó, Hajderllin Nina, Belokostolská Liana Szímői MTNy Alapiskola Mgr. Illés Anita 40 60 34 0 0 134
35. Don’t mass with us Vojtek Márton, Csókás Viktor, Szkurák Nicolas Szenczi Molnár Albert Alapiskola, Szenc Tóth Katalin 30 31 19 1 34 115
36. Törpillák Plachý Fanny, Viola Eszter, Szabó Kinga Nagyboldogasszony Egyházi Iskolaközpont, Gúta Juhos Ramóna 0 30 0 0 0 30

 

II. kategória

 

HELYEZÉS CSAPATNÉV A VERSENYZŐK NEVEI AZ ISKOLA NEVE A FELKÉSZÍTŐ NEVE 1. ford 2. ford 3. ford 4. ford 5. ford összesítés
1. Tanárszomorítók Komáromi Tamara, Rehák Lili, Fülöp Diána Dunamocsi MTNy Alapiskola Bacskor Katalin 34 86 74,5 73 86 353,5
2. Nemori Andruska Emese, Černák Noémi Réka, Szemerédy Renáta Juhász Gyula Alapiskola, Léva Mikó Erzsébet 34 76 64 52 74 300
3. Kistudósok Bahurek Vivien, Szabó Laura, Szarka Zsófia Bernadett Pázmány Péter Alapiskola és Óvoda, Vágsellye Mgr. Paszmár Erzsébet 36 83 51 52 68 290
4. ALL STARS Ferenczi Réka, Forró Emese, Házi Emese Nyárasdi MTNy Alapiskola Muzsay Ingrid 34 65 54 54 82 289
5. MIKSZOSZTAG Csölle Krisztián, Klacián Kristóf, Tóth Krisztián Nyárasdi MTNy Alapiskola Presinszky Katona Ildikó 34 63 54 52 82 285
6. Aranykisasszonyok Bárczi Laura, Benyovszky Adél, Ember Mónika Czuczor Gergely Alapiskola, Érsekújvár Liszka Éva 34 56,5 54 59 80 283,5
7. Okoskák Földes Viktória, Végh Ákos, Szajkó Alex József Attila Alapiskola és Óvoda, Vásárút Tóth Mónika 35 65 57 52 74 283
8-9. Csak csajok Heizer Eszter, bozsenyik vanessza, Matejka Rita József Attila Alapiskola és Óvoda, Vásárút Zsoldos Erika 34 63 57 52 74 280
8-9. Mikszáthosok Lukács Cynthia, Lakatos Nóra, Izsmán Orsolya József Attila Alapiskola és Óvoda, Vásárút Bartalos Enikő 34 63 57 52 74 280
10. Fekete özvegyek Kováč Noémi, Paluška Dorotea, Vaskó Vivien Juhász Gyula Alapiskola, Léva Drenka Beáta 34 58 48 54 84 278
11-12-13. Nyerő Hármas Bikkes Evelin, Ruszó Károly, Szinger József Szombathy Viktor Alapiskola, Feled Zagyi Beáta 34 55,5 52,5 55 76 273
11-12-13. Ikercicák Gelle Dóra, Gelle Fanni, Jókai Dalma MARIANUM Egyházi Iskolaközpont, Komárom Mózes Endre 34 65 55 51 68 273
11-12-13. A vági csodák Darázs Zsófia, Diószeghy Dorka, Klemász Petra Pázmány Péter Alapiskola és Óvoda, Vágsellye Mgr. Szetyinszký Veronika 35 68 42 52 76 273
14. Nyolcadikosok Sipoš Vanda, Kuncz Bianka, Zilizi Klaudia Deáki MTNy Alapiskola Mgr.Šóšik Tímea 34 69 41 50 78 272
15. Szeli atyafiak és a Dóra Bedecs Patrik, Lénárt Dóra, Pleva Levente Széchenyi István Alapiskola, Felsőszeli Morovics Ibolya 34 55 50,5 47 84 270,5
16-17-18. Mikszáth múzsái Keresztesi Dóra, Varga Judit, Takács Vivien Farkasdi Alapiskola és Óvoda Mgr. Pásztor Judit 34 55,5 53 50 76 268,5
16-17-18. Masnisokk Kollár Laura, Kovács Mercédesz, Paluska Bernadett Hetényi János Alapiskola és Óvoda, Ekel Vajkai Katalin 34 64,5 44 50 76 268,5
16-17-18. Baló család Molnár Ferenc, Kiripolszky Eszter, Pólya Ivett Feszty Árpád Alapiskola és Óvoda, Ógyalla Bagin Tünde 34 51,5 49 53 81 268,5
19. Umbrella Czakó Antónia, Bettes Krisztina, Gál Mária Tompa Mihály Alapiskola, Rimaszombat Mács Gyöngyi 35 56,5 43 53 78 265,5
20. A jó palócok Gaál Boglárka, Nagy Edina, Zajac Emese Zselízi MTNy Alapiskola Kaszmán Zoltán 34 72,5 35,5 49 72 263
21. Kvarcolatok Horváth Ilona Rita, Németh Réka, Tóth Nikolett Szabó Gyula Alapiskola, Dunaszerdahely Mgr. Vendégh Krisztina 34 42 55 53 78 262
22-23. A barátság ereklyéi Gáspár Angéla, Körmendi Vivien, Both Anna Viktória II. Koháry István Alapiskola, Fülek M. A. Teleki Andrea 34 43 53 49 82 261
22-23. Fehér ördögök Nagy Judit, Nyitrai Cintia, Zsemlye Tamara Kóczán Mór Alapiskola, Csilizradvány Mgr. Csicsay Éva 34 59 44 48 76 261
24-25. PALÓC-TRIÓ Bene Viktor, Kónya Lilla, Ostrihon Dávid Tompa Mihály Reform. Gimnázium, Rimaszombat Károlyi Katalin 35 57,5 36,5 50 78 257
24-25. Gútai csillagok Benkó Emese, Kalmár Annabella, Vermes Boglárka II. Rákóczi Ferenc Alapiskola, Gúta Mgr. Vermes Anikó 34 53 46 48 76 257
26. “Dö beszt” Fekula Zsuzsanna, Herczog Rita, Recska Krisztina Petőfi Sándor Alapiskola és Óvoda, Diószeg Herczog Gabriella 35 45 51,5 58 66 255,5
27. Kis palócok Rancsó Kamilla, Lucza Ákos, Habardik Patrik Dániel Tarczy Lajos Alapiskola, Hetény Mgr. Romada Rakottyay Katalin 32 48 49 47 78 254
28. Rákóczi napsugarai Richter Napsugár, Simigh Brigitta, Tóth Karola II. Rákóczi Ferenc Alapiskola, Gúta Mgr. Máté Andrea 35 49 40 48 74 246
29-30-31. Laki lányok Baranyai Patrícia, Korega Anna, Lukovics Cynthia Lakszakállasi Alapiskola Bajcsi Szilvia 34 46 47,5 50 68 245,5
29-30-31. Fekete gólyák Hencz Annamária, Mohos Viktória, Hovany Márton Tarczy Lajos Alapiskola, Hetény Mgr. Romada Rakottyay Katalin 34 43 44,5 48 76 245,5
29-30-31. Magyarságőrzők Bengyík Veronika, Csinger Rebeka, Ozsvald Szilvia Pongrácz Lajos Alapiskola, Ipolyság Matyis Edit 34 49 38,5 47 77 245,5
32. Aranykisasszonyok 2 Ďurkovič Enikő, Bóna Szabina, Szendi Emese Katona Mihály Alapiskola, Búcs Csekes Ilona 31,5 56 39,5 46 70 243
33. Shopping királynők Bedecs Lili, Csicsola Rebeka, Jančovič Dominika Zsigárdi MTNy Alapiskola Török Tivadar 34 40 49,5 48 71 242,5
34. Fiatal palócok Tóth Klaudia, Patai Vivien, Fábián Zsolt Pongrácz Lajos Alapiskola, Ipolyság Dobos Csilla 33 44 44 47 70 238
35-36. Könyvfalók Albert Barbara, Bódi Kata, Székely Fanni Kazinczy Ferenc MTNy Alapiskola, Tornalja Ligárt Nikolett 34 38 38 48 78 236
35-36. Gömöri jó palócok Oláh Fancesca, Tajboš Anasztázia, Tamáš Julianna Kazinczy Ferenc MTNy Alapiskola, Tornalja Mgr. Dusza Ildikó 34 43 42 44 73 236
37. Különös lányokkk Pleva Zsófia, Kertész Anna, Daragics Rebeka Széchenyi István Alapiskola, Felsőszeli Nogely Mónika 34 51,5 45,5 50 54 235
38. Ászok Ferenczi Eszter, Lépes Andrea, Nagy Laura Batthyány-Strattmann László MTNy AI, Felbár Mgr. Végh Katalin 36 41 42,5 50 65 234,5
39. Bodrogközi atyafiak Pollák Fanny, Nagy Balázs, Blanár Panna Királyhelmeci Gimnázium Nagy Gabriella 34 41 42 48 68,5 233,5
40. Könyvmolyok Majoros Lilla, Maksi Réka, Papp Kíra Kazinczy Ferenc MTNy Alapiskola, Tornalja Ligárt Nikolett 34 37 36 45 76 228
41. BROSTUDIO Ádám Szabolcs, Papán Attila, Gablyasz Dániel Péter Márai Sándor MTNy Gimn. és Alapiskola, Kassa Mgr. Ádám Anikó 33,5 37 37 46 66 219,5
42. Nokedlik Hegedűs Emma, Pethes Borbála, Takács Áron Czuczor Gergely Alapiskola, Érsekújvár Galla Katalin 34 40 35 44 60 213
43. Nógrádi lányok Földi Fanni, Mihály Orsolya, Nagy Nikoletta II. Koháry István Alapiskola, Fülek Mgr. Ferenc Izolda 32 32 34 45 61,5 204,5
44. Csipet-csapat Baricza Karina, Mészáros Tamás, Zeman Tamás Szenczi Molnár Albert Alapiskola, Szenc Tóth Katalin 34 38 41 35 54 202
45. Törpillák Plachý Fanny, Viola Eszter, Szabó Kinga Nagyboldogasszony Egyházi Iskolaközpont, Gúta Juhos Ramona 32 37 20 44,5 66 199,5
46. Lázadók (PPEA) Matyó Melánia, Vincze Vivien, Hočák Barbara Palásthy Pál Egyházi Alapiskola, Palást Kapusník Csaba 34 26 34 34 60 188
47. Zserlok Czanik Rebeka, Kiss Zsóka, Nagy Klaudia Peredi MTNy Alapiskola Varga Zsuzsa 34 41 40,5 0 0 115,5
48. Arany csapat Szabó Barbara, Feke Noémi, Demeter József Királyhelmeci Gimnázium Kiss Otília 31,5 35 31,5 17 0 115

 


Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.