A Katedra Irodalomverseny döntőjén a 100 éve született Szabó Magda és a 170 éve született Mikszáth Kálmán művei kerültek terítékre

Az ősz folyamán meghirdetett Katedra Irodalomverseny két kategóriájába idén 249 tanuló, vagyis 83 háromfős csapat kapcsolódott be. A pedagógusok munkáját dicséri, hogy többen mindkét kategóriában vállalták a felkészítő szerepét. Az öt fordulóból álló levelezős verseny legjobbjai május 2-án, kedden mérhették össze tudásukat Dunaszerdahelyen, az irodalomverseny országos döntőjén. A Katedra folyóirat és Alapítvány szervezte verseny gesztora, szakmai felelőse Petres Csizmadia Gabriella, a Katedra szerkesztője, a nyitrai Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet adjunktusa volt.
A verseny lebonyolítása két kategóriában zajlott: az I. kategóriások (5-6. osztályosok) Szabó Magda Sziget-kék című meseregényét tanulmányozták át, a II. kategória résztvevői (7-9. osztályosok) Mikszáth Kálmán néhány novellája és a Szent Péter esernyője című regénye alapján készültek a versenyre. Mindkét kategóriát a levelezős fordulók legeredményesebb 15 csapata képviselte. Az I. kategóriások között a nyékvárkonyi Móra Ferenc Alapiskola, a Dunamocsi Alapiskola, a Nyárasdi Alapiskola, a vásárúti József Attila Alapiskola és Óvoda, a nagyfödémesi Borsos Mihály Alapiskola, a Rozsnyói Református Egyházközség Alapiskolája, a Nádszegi Alapiskola, a Deáki Alapiskola, a diósförgepatonyi Móricz Zsigmond Alapiskola és Óvoda, az ekeli Hetényi János Alapiskola és Óvoda, a lévai Juhász Gyula Alapiskola, a Zselízi Alapiskola és a somorjai Corvin Mátyás Alapiskola tanulói szerepeltek. A II. kategóriát a Dunamocsi Alapiskola, a lévai Juhász Gyula Alapiskola, a vágsellyei Pázmány Péter Alapiskola és Óvoda, a Nyárasdi Alapiskola, az érsekújvári Czuczor Gergely Alapiskola, a vásárúti József Attila Alapiskola és Óvoda, a feledi Szombathy Viktor Alapiskola, a komáromi Marianum Egyházi Iskolaközpont, a Deáki Alapiskola és a felsőszeli Széchenyi István Alapiskola tanulói képviselték.

A két kategória versenye párhuzamosan zajlott: az I. kategória mérkőzését Petres Csizmadia Gabriella bonyolította le, a II. kategória feladatmegoldásait Radványi Adél koordinálta. A javítást – immár hagyományosan – a felkészítő pedagógusok vállalták magukra, az adminisztratív szervezést Lelkes Renáta és Vida Ágnes látta el. A kisebbek versenyén öt, a nagyobbakén hat feladatsor megoldására került sor. Valamennyi feladvány a házi olvasmányok feldolgozásához kapcsolódott: a versenyzők titkosírásos, keresztrejtvényes, igaz-hamis állításos, szerepfelismerős stb. feladatokat oldottak meg. A rendkívül koncentrált, alapos felkészültségről tanúskodó tanulók az egész délelőtt folyamán bizonyíthatták alapos szövegismeretüket. Kis pihenőt követően, ebéd után került sor az ünnepélyes díjkiosztóra. A rendkívül szoros mezőnyben végül a következő végeredmények születtek:

I. kategória:
1. hely: Diósi fürgék csapata – Nagy Fanni, Sátor Bence, Varga Nóra, a diósförgepatonyi Móricz Zsigmond Alapiskola tanulói, felkészítő: Orisko Éva
2. hely: Jómadarak csapata – Fülöp Diána, Szkubenics Eszter, Jezso Zsófia, a Dunamocsi Alapiskola tanulói, felkészítő: Bacskor Katalin
3. hely: Permonyíkok csapata – Tisza Mária, Tóth Bence, Radványi István, a Rozsnyói Református Egyházközség Alapiskolája, felkészítő: Ambrus Irén

II. kategória:
1. hely: MIKSZOSZTAG – Csölle Krisztián, Klacián Kristóf, Tóth Krisztián, a Nyárasdi Alapiskola tanulói, felkészítő: Presinszky Katona Ildikó
2. hely: Aranykisasszonyok – Bárczi Laura, Benyovszky Adél, Ember Mónika, az érsekújvári Czuczor Gergely Alapiskola tanulói, felkészítő: Liszka Éva
3. hely: Szeli atyafiak és a Dóra – Bedecs Patrik, Lénárt Dóra, Pleva Levente, a felsőszeli Széchenyi István Alapiskola tanulói, felkészítő: Morovics Ibolya

Valamennyi versenyzőnek gratulálunk, és további sok sikert kívánunk!


Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .