Képzőművészettel a függőségek ellen Ógyallán

Ógyalla városa ebben az évben immár másodszor hirdetett pályázatot oktatási intézmények részére a függőségek elleni harc jegyében.
Iskolánk tanulói nagy lelkesedéssel kezdtek ötletelni a témával kapcsolatban. Etika órán részletesen megvitatták a függőségek mibenlétét, alaposan körbejárták, hogy mit is jelent függőnek lenni, mik a káros anyagok. Ehhez a tematikához ügyesen lehetett társítani a boldogság óra októberi gondolatát, aminek lényege a pozitív gondolkodás, optimizmus volt.
A téma megvitatása után kezdetét vette a sok napig tartó munka, melynek során először alapanyagokat gyűjtöttek, majd az egyszerű tervek készültek el. Ezután mindenki elmondta és bemutatta társainak, mit is akart szemléltetni. A következő fázisban már különböző méretű rajzlapokra kerültek a kompozíciók. Volt, aki rajzolt és színezett, volt, aki kombinált technikát alkalmazva színezett, ragasztott, sablon alapján figurát nyírt. Lassan minden alkotás elnyerte végső formáját, s láthatóvá vált, ki hogyan képzeli el a drog elleni harcot, ítéli el a dohányzást, hívja fel a figyelmet a gyógyszerfüggőség kialakulására. Az iskola a  pályázatra végül 12 tanuló munkáját küldte el. Onnantól kezdve az összes versenyző izgatottan várta az eredményt.
A kiértékelésre 2017. november 14-én került sor az ógyallai művelődési központban.

A jelenlevőket ünnepi beszédében a polgármester asszony, Mgr. Basternák Ildikó köszöntötte. Beszédében kiemelte a beérkezett pályamunkák sokaságát, a változatos technikák sokszínűségét, valamint a választás nehézségét. Felhívta a figyelmet, hogy az egészség érdekében mindenki kerülje a függőséget okozó anyagok fogyasztását.
A városi rendőrség vezetője, Daráž Jozef a drogfogyasztásról, terjesztésről mondott pár mondatot. Nyomatékosan felhívta a figyelmet arra, hogy aki drogokkal, tudatmódosító anyagokkal él vagy ilyeneket árul, az bizony bűncselekményt követ el, s ennek büntetése könnyen szabadságvesztés lehet.
A beszédek után a rendőrség kutyás egységének a bemutatója következett, majd kezdetét vette a díjátadó.

Tanulóink közül Stojka Martin: Futással az egészségért, Kováč Jenifer: Egy anorexiás gondolata – Kövér vagyok, valamint Paradi Scarlett-Lakatos Letícia: Tánccal a depresszió ellen című alkotása részesült elismerésben. Martin alkotásán megrajzolta az alkoholista mindennapjait, s ezt állította szembe az egészségesen élő, sportoló mindennapjaival. Jenifer kombinált technikájú munkája egy anorexiával küzdő lány gondolatát jelenítette meg, aki a tükörbe nézve nem a valóságot látja maga előtt. Scarlett és Letícia alkotása arról mesélt, hogy a depressziót tánccal is le lehet győzni, nem kell gyógyszert használni. A győztesek a szépen kivitelezett oklevelek mellé tárgyi jutalomban is részesültek.
A díjátadó után a jelenlevők megtekintették a Lóve című filmet, mely tartalmilag kapcsolódott a képzőművészeti pályázathoz. A társadalom peremén élő, lopással, csalással, kábítószer fogyasztással foglalkozó fiatalok mindennapjait kíséri végig a film, egészen a büntetés elnyeréséig, sőt még azon is túl, a szerelem megváltó erejével az utolsó képkockákon.

Bathó Sylvia
ógyallai speciális iskola


Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.