Véget ért a Katedra Irodalomverseny levelezős része

Tisztelt Kollégák, Kedves Versenyzők!

A harmadik éve két kategóriában zajló Katedra Irodalomverseny az idei évfolyamban 225 tanulót ösztönzött egy-egy szöveg értelmező olvasására. Az I. kategóriában, az ötödik és hatodik osztályosok körében 38 csapat döntött amellett, hogy vállalja Berg Judit Rumini című meseregényének áttanulmányozását, a II. kategória képviselői, a hetedik, nyolcadik és kilencedik osztályt látogató tanulók (37 csapat) pedig Békés Pál, Dragomán György, Tóth Krisztina, Vámos Miklós egy-egy novelláját, valamint Rideg Sándor Indul a bakterház című klasszikus ifjúsági regényét olvasták el és annak filmadaptációját vizsgálták meg.

Ahogy minden évben, a verseny menetét, hangulatát idén is dominánsan meghatározták a szövegválasztások. A kisebbeknek szánt Rumini-kötet a vártnál is nagyobb sikert aratott az olvasók körében, és a könyv magyarországi népszerűségét igazolva (ahol már felkerült a kötelező olvasmányok listájára) a szokásos feladatmegoldások mellett bámulatos kreativitásra ösztönözte a versenyzőket. Ez leginkább az illusztrációk készítésénél és a rímbe szedett használati utasítások megfogalmazásánál volt megfigyelhető: a tanulók a képi ábrázolás mellett bábokat küldtek (pl. a Csallóközcsütörtöki Alapiskola No name csapata), maketteket szerkesztettek (pl. a nagyfödémesi Borsos Mihály Alapiskola Harisnyások csapata), patchwork technikával plakátokat készítettek (pl. a Rozsnyói Református Egyházközség Alapiskolája Inimur nevű csapata); a versalkotás során pedig egészen frappáns és eredeti szövegalkotások születtek. Néhány felkészítő azt is elárulta, hogy a versenyzők szomorúan búcsúztak Ruminitől, de már felfedezték, hogy a regénynek létezik folytatása – valójában nem is egy, hanem további hét kötetben élhetik át Rumini kalandos útjait (sőt, az írónő most készíti a kilencedik részt). A meseregény fordulatossága, humora, a karakterek színessége remek ízelítőt kínál a kortárs meseregény-világból, érdemes további kortárs művek után is nyúlni.

A II. kategóriások „Vagányok” témaköre az ifjúsági irodalom tárgyköréből válogatott. A klasszikus regény mellett fontosnak tartottam egy-egy kortárs novella megismerését is, amelyek hitelesen szólhatnak a mai olvasók mikrovilágáról, kihívásairól. A komor(abb) hangvételű novellákat egy derűs hangulatú, játékos-ironikus regény tanulmányozása követte, melynek befogadását tovább színesítette a filmadaptációs változat megismerése. Nagy várakozással álltam a szövegek fogadtatása elébe, és örömmel töltött el, hogy a visszajelzések pozitívak voltak, a versenyzők szívesen olvastak Bendegúz csínytevéseiről. A szövegértésről tanúskodó megoldások mellett az utolsó fordulóra feladott képregénykészítés során több csapat is rendkívül színvonalas munkát nyújtott be (pl. az érsekújvári Csudagyerekek, a vágsellyei Dalomárok, a tornaljai Novika csapat). Külön kiemelem a Gútai csillagok kreativitását, akik saját fotók segítségével, a jeleneteket állóképeken keresztül illusztrálva foglalták össze Bendegúz és a banya kapcsolatát.

A fordulónként három főfeladatból és több alfeladatból álló versenyfeladatok ezúttal is a szövegközeli olvasás érzékenyítésére összpontosítottak, ami figyelmes és precíz megoldásokat kívánt. A végeredményeket tartalmazó táblázatból jól kiolvasható, hogy néhány iskolában a verseny kapcsán szinte műhelyek alakultak ki, melynek eredményeképpen rendkívül részletgazdag megoldások születtek (pl. a nyárasdi és vásárúti iskolában). A mintaszerű tartalmi és formai kivitelezések mellett azonban továbbra is érkeztek hiányos megoldások. A javítást nehezítette, hogy az elektronikus úton beküldött megoldások között még mindig kaptam rossz minőségű szkenneléseket, a papíralapú megoldások között pedig esetenként olvashatatlanságig torzított javítgatásokkal, firkálásokkal, követhetetlen kiegészítésekkel kellett megküzdenem. Köszönöm azoknak a csapatoknak, akik nemcsak a tartalmi igényességre, hanem az áttekinthetőségre is odaügyeltek.

Végül szeretném megköszönni minden résztvevőnek, lelkes olvasónak (felkészítőnek és versenyzőnek egyaránt) a munkáját, odaadását, lendületét – bízom benne, hogy jövőre ismét találkozunk a lap hasábjain belül. A döntőbe jutott csapatok létszámát és az országos forduló részleteit a jövő hét folyamán tesszük közzé a honlapunkon.

Petres Csizmadia Gabriella, a Katedra Irodalomverseny szervezője

Az I. kategória eredményei

HELYEZÉS CSAPATNÉV A VERSENYZŐK NEVEI AZ ISKOLA NEVE A FELKÉSZÍTŐ NEVE PONTSZÁM
1. Inimur Tóth Lilla, Molnár Bálint, Timár Zoltán Botond Rozsnyói Református Egyházközség Alapiskolája Ambrus Irén 386
2. Csalis csajok Ciordas Eszter, Baráth Viktória, Orbán Bianka Corvin Mátyás MTNy Alapiskola, Somorja Merva Krisztina 376
3. Receficék Csölle Larion, Presinszky Emma, Tóth Gábor István Nyárasdi MTNy Alapiskola Presinszky Katona Ildikó 368
4. Kalandorok Baranyovics Adrián, Nógel Alexa, Rajkovics Réka Nyárasdi MTNy Alapiskola Soós Ágnes 364
5. Muglimanók Antal Fanni, Dudáš Ibiza Ibolya, Kotrusz Lilly Juhász Gyula Alapiskola, Léva Mikó Erzsébet 358
6. Suli rabjai Fülöp Diána, Bödők Levente, Rehák Zsóka Dunamocsi MTNy Alapiskola Bacskor Katalin 353
7. A Szélkirálynő matrózai Krnčan Veronika, Pásztor Réka, Korpás András Juhász Gyula Alapiskola, Léva Drenka Beáta 353
8. Balikék Domonkos Nóra, Szabó Rebeka, Nagy Noémi Nyárasdi MTNy Alapiskola Muzsay Ingrid 346
9. Szélkirálynők Gyurkovics Csilla, Horváth Mónika Kira, Simon Klaudia Móricz Zsigmond Alapiskola és Óvoda, Diósförgepatony Orisko Éva 343
10. Törpapa törpei Bögi Gabriella, Galántai Koppány András, Modróczky Anna Eperjesi Alapiskola és Óvoda Varga Denisa 331
11. Harisnyások Kerek Anna Ibolya, Kerek Lilla Flóra, Ötvös Szebasztián Borsos Mihály MTNy Alapiskola, Nagyfödémes Rakoncza Anikó 323
12. Sajtos mancsok Kürti Csaba, Kürti Zsófia, Mikó Kiara Eperjesi Alapiskola és Óvoda Varga Denisa 320
13-14. Könyvmolyok Frigula Bianka, Horváth Enikő, Németh Boglárka Vámbéry Ármin Alapiskola, Dunaszerdahely Bartal Csóka Adriána 315
13-14. Gyémánt csapat Dusa Zsófi, Kalina Krisztina, Kironská Lili Móra Ferenc Alapiskola, Nyékvárkony Fodor Anikó 315
15. Farkasdi fabatkák Bombic Dalma, Fölös Amina Arianna, Molnár Chiara Farkasdi Alapiskola és Óvoda Pásztor Judit 311
16. Szarvatlan kecskék Megyeri Tamara, Radovics Jázmin, Tóth Éva Anna Marianum Egyházi Iskolaközpont, Komárom Mózes Endre 308
17-18-19. Fabatka lányok Fekeč Angelika, Kovács Aletta, Lebó Klaudia Feszty Árpád Alapiskola és Óvoda, Ógyalla Bagin Tünde 306
17-18-19. Csillámpónik Szalai Ráchel, Lovas Inez, Szabó Sharona Deáki MTNy Alapiskola Mgr.Šóšik Tímea 306
17-18-19. No name Kuzmová Vanesa, Valacsay Eszter, Pongrácz Szilveszter Csallóközcsütörtöki Alapiskola Katona Nicolas 306
20. Szélkirálynő és matrózai Puss Veronika, Nyári Gergő, Sukola Bence Czuczor Gergely Alapiskola, Érsekújvár Liszka Éva 301
21. Fabatkák Horváth Barbara, Bakuš Boglárka, Takáč Antónia Borsos Mihály MTNy Alapiskola, Nagyfödémes Rakoncza Anikó 298
22. Könyv@ok Maszár Izabella, Lapos Stella, Méhes Patrícia Hetényi János Alapiskola és Óvoda, Ekel Vajkai Katalin 295
23-24. Furfangos kisegerek Görözdös Márk, Sebő Laura, Tóth Alexandra József Attila Alapiskola és Óvoda, Vásárút Zsoldos Erika 291
23-24. Gútai Egerentyűk Nagy Dóra, Őszi Réka, Sztakovics Gréta II. Rákóczi Ferenc Alapiskola, Gúta Máté Andrea 291
25-26. Csillámlovak Buzás Viktória, Rásó Rita, Bordáč Tiffany Palásthy Pál Egyházi Alapiskola, Palást Sztankó Tímea 283
25-26. Vásárúti sajtfalók Czulák Anna, Nagy Merci, Pongrác Zsófia József Attila Alapiskola és Óvoda, Vásárút Zsoldos Erika 283
27. Baglyocskák Dobi Vanessa, Mészáros Zsófia, Belakostolský Zsófia Emese Jedlik Ányos Alapiskola, Szímő Mgr. Illés Anita 281
28. Fekete macskák Méry Rebeka, Kiss Virág, Bóna Szabina Batthyány-Strattmann László MTNy Alapiskola, Felbár Végh Katalin 280
29. Vásárúti matrózok Kanika Laura, Csiba Csenge, Balogh Nóra József Attila Alapiskola és Óvoda, Vásárút Zsoldos Erika 279
30. Csiguszok Mészáros Lucia, Csiba Virág, Németh Zsófia Batthyány-Strattmann László MTNy Alapiskola, Felbár Szeif József 271
31. VIMESZ Nagy Vivien, Németh Márk, Trestyánszki Eszter Jókai Móra Alapiskola, Komárom Varga Tamás 269
32. Ruminimánia Mayer Dóra, Varga Lara, Katona Ádám Petőfi Sándor Alapiskola és Óvoda, Diószeg Srejner Melinda 265
33. Rumini Fun Club – RFC Horváth Viktória, Dudás Viktória, Ďurkovič Vivien Széchenyi István Alapiskola, Felsőszeli Nogely Mónika 264
34. Mouses Czompoly Csenge, Pápai Zsófia, Viszlay Boglárka Boldog Salkaházi Sára Egyházi Iskolaközpont, Szepsi Szitás Erika 260
35. Csinicsangárék Érsek Lola, Oravecz Levente, Vadkerti Villő Móra Ferenc Alapiskola, Nyékvárkony Németh Anita 258
36. Fiatal Rágcsáló Fabatkák – FRF Erdélyi Flóra, Perleczky Fruzsina, Szabó Réka Széchenyi István Alapiskola, Felsőszeli Nogely Mónika 252
37. Real Madrid Földes Gergő, Csoma Sándor, Tóth Zsombor Marianum Egyházi Iskolaközpont, Komárom Földes Varga Katalin 240
38. Kis-dunai matrózok Czibula Levente, Ollé Bianka, Szitás Fanni Eperjesi Alapiskola és Óvoda Varga Denisa 171

A II. kategória eredményei

HELYEZÉS CSAPATNÉV A VERSENYZŐK NEVEI AZ ISKOLA NEVE A FELKÉSZÍTŐ NEVE ÖSSZPONTSZÁM
1. Jómadarak Komáromi Tamara, Jezso Zsófia Dunamocsi MTNy Alapiskola Bacskor Katalin 426
2. Kritikusok Bugár Noémi, Bazsó Szabolcs, Nagy Ferenc Márk József Attila Alapiskola és Óvoda, Vásárút Novoszák Denisza 411
3. Csak csajok Csölle Veronika, Bozsenyik Vanessza, Matejka Rita József Attila Alapiskola és Óvoda, Vásárút Bartalos Chytill Enikő 407
4. Okoskák Földes Viktória, Végh Ákos, Szajkó Alex József Attila Alapiskola és Óvoda, Vásárút Tóth Mónika 401
5. VersLábak Csölle Janka, Nagy Noémi, Sárközi László Nyárasdi MTNy Alapiskola Presinszky Katona Ildikó 395
6. Leánykák Hamarik Emese, Miklós Noémi, Posztós Vivien József Attila Alapiskola és Óvoda, Vásárút Zsoldos Erika 394
7. Mandulák Török Dóra, Lőrincz Fanni, Válent Sándor Alex Nyárasdi MTNy Alapiskola Soós Ágnes 384
8. Nyerő Hármas Bikkes Evelin, Ruszó Károly, Szinger József Szombathy Viktor Alapiskola, Feled Zagyi Beáta 352
9. VENOVI kamaszok Vaskó Vivien, Bohumel Veronika, Kováč Noémi Juhász Gyula Alapiskola, Léva Drenka Beáta 334
10. Dalomárok Darázs Zsófia, Diószeghy Dorka, Klemász Petra Pázmány Péter Alapiskola és Óvoda, Vágsellye Mgr. Szetyinszký Veronika 333
11. Kilencedikesek Sipoš Vanda, Šipoš Vanessza, Szabó Rebeka Deáki MTNy Alapiskola Mgr.Šóšik Tímea 331
12. Vagány csajok Ambrus Kitti, Kósa Lilla, Nagy Boglárka Móra Ferenc Alapiskola, Nyékvárkony Fodor Anikó 326
13. Közeleg az irodalom Duba Dorottya, Nagy Szilvia, Riedly Miklós Kristóf Zselízi MTNy Alapiskola Kaszmán Zoltán 323
14. Diósi Fürgék Nagy Fanni, Varga Nóra, Sátor Bence Móricz Zsigmond Alapiskola és Óvoda, Diósförgepatony Orisko Éva 317
15. Csudagyerekek Bárczi Laura, Benyovszky Adél, Ember Mónika Czuczor Gergely Alapiskola, Érsekújvár Liszka Éva 301
16. Angyalok Hovany Dóra, Váczy Klaudia, Vörös Zsófia Tarczy Lajos Alapiskola, Hetény Németh Nóra 295
17. Irodalomkedvelők Bahurek Vivien, Herencsár Cynthia, Herencsár Henrietta Pázmány Péter Alapiskola és Óvoda, Vágsellye Mgr. Paszmár Erzsébet 290
18. Zsenik Balogh Adrián, Öllős Zoltán, Szarka Dóra Lakszakállasi Alapiskola Bajcsi Szilvia 289
19. Könyvmolyok Kollárovics Tünde, Ivicze Krisztina, Lukács Noémi Nádszegi Alapiskola Fülöp Leona 285
20. Gútai csillagok Benkó Emese, Kalmár Annabella, Vermes Boglárka II. Rákóczi Ferenc Alapiskola, Gúta Mgr. Vermes Anikó 284
21. “Dö beszt” Fekula Zsuzsanna, Herczog Rita, Recska Krisztina Petőfi Sándor Alapiskola és Óvoda, Diószeg Herczog Gabriella 283
22. Táltosok Bedecs Patrik, Lénárt Dóra, Dobrí Anita Széchenyi István Alapiskola, Felsőszeli Morovics Ibolya 274
23. Ikercicák Gelle Dóra, Gelle Fanni, Jókai Dalma MARIANUM Egyházi Iskolaközpont, Komárom Mózes Endre 261
24. Pávaszárnyak Lángyi Kinga, Pethes Borbála, Takács Áron Czuczor Gergely Alapiskola, Érsekújvár Galla Katalin 260
25. Ászok Ferenczi Eszter, Lépes Andrea, Nagy Laura Batthyány-Strattmann László MTNy Alapiskola, Felbár Mgr. Végh Katalin 253
26. Novika Beke Noel, Bódi Kata, Mag Viktória Kazinczy Ferenc MTNy Alapiskola, Tornalja Ligárt Nikolett 252
27-28. Márkerek Bonc Mária, Komjáti Edina, Vida Beatrix Hetényi János Alapiskola és Óvoda, Ekel Vajkai Katalin 246
27-28, Nyolcászok Majoros Lilla, Maksi Réka, Gál Georgina Kazinczy Ferenc MTNy Alapiskola, Tornalja Ligárt Nikolett 246
29. Irodalomtanárok Domonkos Beáta, Pozsonyi Zsanett, Surányi Éva Stampay János Alapiskola, Köbölkút Dudek Renáta 233
30. Pandamacik Vašmera Vivienn, Varga Csenge, Hanzerík Zsanett Farkasdi Alapiskola és Óvoda Varga Anikó 218
31. Észbontók Flaska Lili Kamilla, Keszeli Réka, Szabó Dóra Széchenyi István Alapiskola, Felsőszeli Vanko Erika 212
32. A három testőr Osztélyi Zolta, Ferdinand Viktor, Berényi Mátyás Széchenyi István Alapiskola, Felsőszeli Vanko Erika 209
33. Fekete gyöngy Holop Veronika, Hutai Bianka, Vrzala Anita Zselízi MTNy Alapiskola Sajka Zsuzsanna 201
34. A Szépség és a Szörnyeteg Jezso Karin, Šubrta Nikolasz, Lovász Shannon Stampay János Alapiskola, Köbölkút Dudek Renáta 191
35. Romantisták Kocsis Virág Orsolya, Mátyus Eszter, Vojtek Viktória Stampay János Alapiskola, Köbölkút Dudek Renáta 180
36. Stampay vakondok Bogdány Fióna, Szilva Linda, Pócs Veronika Stampay János Alapiskola, Köbölkút Dudek Renáta 168
37. Baglyok Bagin Fruzsina, Gaál Réka, Madarász Zsófia MARIANUM Egyházi Iskolaközpont, Komárom Földes Varga Katalin 121

 


Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.