Tehetségek: A Katedra Pénzes István Anyanyelvi Vetélkedő országos döntőjének győztesei

Hinnünk kell, hogy tehetségesek vagyunk valamiben, és ezt a valamit mindenáron el is kell érnünk.“ (Marie Currie)

Mi, az érsekújvári Czuczor Gergely Alapiskola pedagógusai kiemelkedő feladatnak tekintjük a tehetséggondozást. A 2016/2017-es tanévben diákjaink sikeresen szerepeltek a különböző tantárgyi versenyeken. Ami a versenyeredményeket illeti, tavaly az Érsekújvári járás 59 iskolája közül a 2., Nyitra megye 242 iskolája közül a 12. helyen végeztünk.

Tavaly nagy örömünkre tanulóink kiválóan szerepeltek a Pénzes István Anyanyelvi Vetélkedő országos döntőjén, ahol az 1. helyen végeztek. A Nyelvelők csapatát Lángyi Viktória, Udvardy Kiara Gréta és Vrzák Johanna kilencedik osztályos tanulók képviselték.

A lányok hatodikosok voltak, amikor először részt vettek e versenyen. Már akkor céltudatosan készültek a megmérettetésre. Elhatározták, hogy előbb-utóbb győztesek lesznek. Kemény, kitartó munkával, erős akarattal, rendszeres felkészüléssel fokozatosan haladtak előre. A győzelemre négy évet kellett várniuk. Örömmel és érdeklődéssel készültek Pénzes István Anyanyelvi kavalkád című könyvéből, sőt a világhálón is kerestek hasonló kreatív feladatokat. A játékos, ötletes feladatok megoldása gyakran nehézséget okozott. Addig kutakodtak, míg meg nem oldották. Sohase adták fel. A közösen átélt akadályokat együtt küzdötték le. A felkészítő pedagógus buzdítása és dicsérete sem maradt el. A kisebb sikerek pedig erőt adtak nekik, hogy elérjék céljukat. Saját hibájuk felismeréséből és egymástól is sokat tanultak: Kiarától  lelkesedést, összetartást, Vikitől optimizmust, kitartást, Johitól pedig  higgadtságot és pozitív gondolkodást. Az értékrendjükben erősödött az anyanyelv iránti szeretet, felelősségérzés. Tudatosították, hogy anyanyelvünket, ezt a sokszínű csodát tanulni kell, hiszen a világról szerzett ismereteknek, a művelődésnek a kincsesbányája.

Liszka Éva, felkészítő pedagógus

Udvardy Kiara Gréta

Jelenleg az érsekújvári Pázmány Péter Gimnázium első osztályát látogatom. Az alapiskola 6. osztálya óta bekapcsolódtam a Pénzes István Anyanyelvi Vetélkedőbe. Élveztem a furfangos feladatok megoldását. Ennek is köszönhető, hogy a szókincsem sok új szóval gyarapodott. Sokszor nehéz volt abbahagyni a jutalompontok gyűjtését. A négy év során csapatunk sok tapasztalatot gyűjtött, és lépésről lépésre előbbre jutott az országos ranglétrán: 6. osztályban a 11., 7. osztályban a 10., 8. osztályban a 4. és 9. osztályban az 1. helyen végzett. Négy évig kitartóan, „hősiesen“ küzdöttünk, így nagy öröm volt számunkra a tavalyi győzelem. A társaimmal jó volt együttműködni, viszont a versenyre való készülődés igényes és nehéz volt. Együtt tanultunk az iskolában vagy valakinél otthon. Fontos számomra az anyanyelvem, az irodalom is érdekel. Kedvenc íróm Örkény István, akinek egyperces novellájával a 8. osztályban a Tompa Mihály Vers-és Prózamondó Versenyen indultam. Rimaszombatban, az országos döntőn bronzsávos minősítéssel végeztem. Életemben az anyanyelvem mellett a tánc is fontos helyet foglal el. Nyolc éve táncolok, harmadik osztályos voltam, amikor az érsekújvári Viva Tánciskola tagja lettem. A Rhythmix lánycsapatban táncolok, gyakran fellépünk különböző ifjúsági bálokban, fesztiválokon. Olvasni is szeretek, leggyakrabban krimiket. Agatha Christie Poirot-ja a kedvenc nyomozóm. Szabadidőmben gyakran szoktam ötletes ajándékokat készíteni a barátaim, családtagjaim számára. A sok elfoglaltság mellett számomra a zenehallgatás a legjobb kikapcsolódás. Pénzes István anyanyelvi könyve még mindig a polcomon sorakozik a sok papírral, feladatlappal, amit Éva néni készített nekünk a versenyre való felkészítéskor. Nem tettem be a papírgyűjtésbe a „katedrás dolgokat”, hiszen soha nem lehet tudni, mikor lesz még rájuk szükségem.

Jó visszaemlékezni az anyanyelvi vetélkedőre, az eredményeinkre, az együttműködő csapatunkra. Bár néha úgy tűnt, hogy a versenyre való felkészülés rengeteg időt vett el a szabadidőnkből, mégis úgy gondolom, hogy érdemes volt ennyi időt fektetni a „katedrázásba.“

Lángyi Viktória

Én is, mint Kiara, az érsekújvári Pázmány Péter Gimnázium első osztályos diákja vagyok. Szeretem és büszke vagyok anyanyelvemre. Amikor négy évvel ezelőtt Éva tanító néni beharangozta, hogy egy csapattal szeretne bekapcsolódni az anyanyelvi vetélkedőbe, örömmel mondtam igent társaim, barátaim hívására. A tavalyi győzelem számunkra nagyon sokat jelentett. A négy évig tartó kemény munka után úgy érzem, megérdemelten koronáztuk meg utolsó évünket a Czuczor Gergely Alapiskolában. Az előtte lévő eredmények is nagy jelentőséggel bírtak, például rögtön a 6. osztályos 11. helyezés, amikor még „zöldfülűeknek“ számítottunk. Később pedig már kihívás volt számunkra a jobbnál jobb helyezés megszerzése.

Az anyanyelvem mellett szenvedélyem az olvasás, a könyvek. Főleg a fantasztikus kalandregények, a krimik érdekelnek. Kedvenc íróm Stephenie Meyer, az Alkonyat című regény szerzője. Az irodalom mellett a zene is érdekel, főleg rock- és könnyűzenét hallgatok, de a zenei tanulmányaimnak köszönhető, hogy a komolyzene is érdekel. Jelenleg az érsekújvári zeneiskola diákja vagyok. Először furulyán játszottam, majd a szaxofon mellett döntöttem. Több zenei versenyen is sikeresen szerepeltem (országos 1. és 3. helyezés). Zenei tanulmányaim mellett sportolni kezdtem. A kézilabda mellett döntöttem, a mai napig aktívan játszom. Bár Újvárban kezdtem, jelenleg Naszvad csapatát erősítem. A tévében is sok közvetítést megnézek, szurkolok a kedvenc csapataimnak. Szerencsésnek tartom magam, mert sok minden érdekel.

Vrzák Johanna

Idén ősszel gimnazista lettem. A Czuczor Gergely Alapiskolában eltöltött kilenc év életemnek fontos szakasza. Köszönet az itt tanító pedagógusoknak, akik a hit és a szellem erejével erősítették bennem az anyanyelv és szülőföld iránti szeretetet, a hovatartozás érzését. Tudatosítottam, hogy magyarságunk önmagunk vállalása, ezért kötelességünk becsülni anyanyelvünket, nemzeti sajátosságainkat. Már kiskoromban mély nyomot hagytak bennem édesanyám meséi. Neki köszönhetem, hogy megismerhettem gazdag népmesekincsünket. Gyakran szavaltam, és a Szép Magyar Beszéd iskolai fordulóin is részt vettem. Sohase keserített el, ha nem jutottam tovább. Az elmúlt tanévben a Pénzes István Anyanyelvi Vetélkedő győztes csapatát erősítettem. Nagyon örültem és büszke voltam, hogy győztünk. A versenyre való felkészülés számomra megmérettetést, kellemes kikapcsolódást, szórakozást és ismeretszerzést jelentett.

A természettudományi tantárgyversenyeken, a Kenguru és Pitagoriász matematikaversenyen is sikeresen szerepeltem. A Mindentudó Tudáspróbán országos 9. helyezést értem el. Nyolcadikos koromban a Katedra Irodalomverseny győztes csapatának tagja voltam. Szabadidőmben gyakran zongorázom. Az olvasás számomra tartalmas, igényes szórakozás, szinte mindennapi szokásommá vált. A hastánc és a modern tánc is közel áll hozzám. Évekig tagja voltam az alapiskola néptánccsoportjának.

Végezetül Kányádi Sándor gondolatait szeretném megosztani Önökkel: „Egyetlen batyunk, botunk, fegyverünk az anyanyelv. Batyu, melyet őseink hoztak magukkal, s mi visszük tovább. A bot, amire támaszkodhatunk, és amivel védekezni is lehet.“

Megjelent a Katedra folyóirat XXV/6. (februári) számában


Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.