Nehéz határvonalat húzni a középkor és a reneszánsz közé, és lehetséges, hogy ezért is összetettebb tanítani ezt a kort, bár a diákok sokkal jobban kedvelik, mint az előző korszakot. A társadalmi rend, az államformák nem változnak jelentősen a XIV. században – az emberi gondolkodás, a világhoz való viszony, a tudomány, a technika, a művészetek azonban igen, s ezt kell az irodalom, a történelem és a művészetek bemutatásán keresztül megtanítani, hisz az európai kultúra egyik legteljesebb és legnagyobb hatású művelődéstörténeti korszaka, korstílusa a reneszánsz.
A reneszánsz irodalmának szellemi, művészeti, történeti, földrajzi háttere
Melyek a világot alakító legfontosabb események? Gyűjtsetek adatokat és mutassátok be az osztálytársaitoknak az eredményt a földrajz, csillagászat, felfedezések, polgárosodás, városiasodás témaköréből!
Bizonyítsátok, hogy a tudás, a műveltség értékké vált, eltűnik a névtelenség!
A reneszánszhoz szorosan kapcsolódnak az alábbi fogalmak: humanizmus, manierizmus, reformáció. Nézzetek utána, mit jelentenek ezek a kifejezések! Készítsetek vázlatot róluk az alábbi sablonok felhasználásával:
a fogalom jelentése, irodalmi hatása, az emberről vallott nézete, célja, nyelve, példaképe!
Az elektronikus kiadványok elterjedésével új fogalom jött létre: a Gutenberg-galaxis. Végezzetek kutatómunkát, mit jelent ez a kifejezés, és pontosan milyen értelemben használjuk! Térjetek ki arra is, hogy miért említik a Gutenberg-galaxis válságát! Fejtsétek ki, hogyan hatnak az infokommunikációs eszközök a könyvek világára és az olvasásra!
Az itáliai reneszánsz korszakaiban három szakaszt szokás megkülönböztetni, melyek a következők: trecento (1300-as évek), quattrocento (1400-as évek), cinquecento (1500-as évek). Készítsetek táblázatot ezekről, és nevezzétek meg a legjellemzőbb központokat, alkotókat, műveket az egyes századokhoz!
A nektek tetsző reneszánsz alkotásokat gyűjtsétek össze és rendezzétek egy táblázatba! Keressetek az interneten reneszánsz alkotókat és műalkotásokat a zene, az építészet, festészet és szobrászat területén, majd mutassátok be az osztályban egymásnak!
Készítsetek fürtábrát A reneszánsz jellegzetességei címmel, írjátok be a kulcsszavakat! Hasonlítsátok össze, ki mit hagyott ki!
A reneszánsz stílusú festészet térhatású megformálás. A perspektivikus ábrázolást mutassátok be Leonardo da Vinci, Michelangelo vagy Raffaello valamelyik alkotásán keresztül!
Tetszés szerint válasszatok és mutassátok be valamelyik reneszánsz géniuszt: Michelangelo Buonarottit, Leonardo da Vincit, Raffaellot.
Bizonyítsátok példákkal, hogy a reneszánsz stílusú építészet az ókori antik elemek harmóniáját és szimmetriáját követi!
Vonjatok párhuzamot a reneszánsz szobrászat és az ógörög szobrászt között!
Mi jellemzi a reneszánsz stílusú zenét? Keressetek az interneten egy rövid részletet és hallgassátok meg közösen!
A korszakot a kórusművészet aranykorának nevezik. Nézzetek utánam mit jelentenek a következő fogalmak: polifónia, homofónia! Mit takar a motetta és a madrigál elnevezés?
A firenzei Uffizi képtár híres a reneszánsz gyűjteményéről. Tervezzetek egy virtuális sétát, esetleg legyetek tárlatvezetők néhány képnél!
Jellemezzétek a petrarcai szonettet! Hogyan vonható párhuzam a szonettek szereplőinek érzésvilága és a középkori trubadúr által megénekelt úrnő kapcsolata között?
Az ambivalens szerelmi élmény már régóta jelen van az irodalomban. A Gyűlölök és szeretek című epigrammát olvasva magyarázzátok meg a megjelenő lelkiállapotot. Voltatok már hasonló helyzetben?
Boccaccio megteremtett egy új műfajt, a novellát. Idézzétek fel, mit tanultatok korábban erről a műfajról!
Érdekes körülmények között játszódik a Dekameron. A pestisjárvány idején karanténba vonul 10 fiatal. 2020 tavaszán ti is megéltétek már a karantént. A Dekameron című mű néhány novellájának ismeretében döntsétek el, hogy jól szervezték-e meg a résztvevők a szórakozásukat. A 10 nap témái közül válasszatok egyet és írjatok novellát!
A mű megfelelő részeivel bizonyítsátok azt, hogy a polgári élet irodalmi témává emelkedik, valamint hogy teljes társadalmi körképet mutat be a Dekameron!
Mutassátok be a XVI. század Angliáját, a Tudor-kort! Hogyan válik Anglia nagyhatalommá?
William Shakespeare nevében írjatok pályázatot a Globe Színház igazgatói posztjára!
Válasszatok párt és tanuljátok meg a Rómeo és Júlia c. drámából a nászéjszaka utáni búcsújelenetet, és adjátok elő párotokkal! Az osztály értékelje mindenki előadását, döntse el, vajon ki a jobb!
Készítsetek vallomást a dajka nézőpontjából!
Érveljetek a Herceg előtt, mentsétek meg Rómeót a száműzetéstől!
A dráma egyik legszebb feldolgozása Zeffirelli Rómeó és Júlia című filmje. Nézzétek meg közösen, majd beszéljétek meg, hogyan jeleníti meg a reneszánsz életérzést a rendező!
Keressétek meg az interneten az angol korabeli színházat, és hasonlítsátok össze az ókori színház felépítésével!
Fejtsétek ki a mű alapján, hogy szerintetek milyen lehetett a nők élete a reneszánsz korban, utaljatok vissza a Rómeó és Júliára!
Nézzetek utána, hogy jelenleg hol és melyik kultúrában vannak még mindig hasonló elvárások a nőkkel szemben, mint a reneszánszban!
Shakespeare az évszázadok tükrében címmel írjatok összefoglalót arról, hogyan él tovább a „Költők Csillagának” művészete!
A reneszánszkori Itália szerette a fényűzést és a látványosságot. Az emberek szerettek jól öltözni, aki megengedhette magának, drága kelméket vásárolt. Mutassátok be a reneszánsz viseletet a férfiaknál és a női divatot!
Klemen Terézia
Az írás megjelent a Katedra folyóirat XXVIII/3-as, novemberi számában.