A humanista műveltség korán otthonra talált Magyarországon, hisz már Nagy Lajos és Luxemburgi Zsigmond uralkodás idején (XIV–XV. század) kialakult a szellemi és kereskedelmi kapcsolat. Viszont a Mátyás udvarában otthonra talált XV. századi humanizmus széles körű elterjedéséhez hiányoztak a feltételek: az erős városi polgárság, a fejlett városi életforma, a kulturális központok. Így a királyi udvar és a főurak váraiban éltek az költők. Őket nevezzük udvari költőknek vagy udvari embernek. Néhány módszertani ötlet a téma feldolgozásához:
- Nézzenek utána a diákok, milyen filmek játszódnak fejedelmi udvarokban, ahol a szereplők között „művész” is található!
- Képzeld el, hogy rendezvényszervező vagy Mátyás király udvarában! Egy kultúrműsorral egybekötött reprezentatív nagy bált kell megszervezned. Tervezd meg a rendezvényt! Nézd utána a korabeli táncoknak – hogyan terveznéd meg egy nyitó táncot?
- A diákok gyűjtsenek képeket és leírásokat a reneszánsz kori viseletekről!
- Figyeljék meg az országok viseletei közötti hasonlóságokat, különbségeket, majd az egész osztály tanári irányítással vitassa meg, mire jutottak!
- Csoportosítsák a gyűjtött képeiket, és készítsenek minden ország jellemző viseletéről egy-egy plakátot! Különösen figyeljenek oda a Magyar Királyságban használt ruhákra!
- Az internet és szakkönyvek segítségével keressenek Mátyás korabeli építészeti emlékeket!
- Mátyás szellemiségét, műveltségigényét jellemzi, hogy saját könyvtárat hozott létre, a Bibliotheca Corvinianat. Készítsen egy diák prezentációt a témáról!
- A magyar ifjak sokasága ismerkedett meg a humanista eszmékkel az itáliai magániskolákban, a külföldi egyetemek „ars”-fakultásain, valamint a hazai jelesebb székesegyházi iskolákban is a 15–16. század fordulója körüli évtizedekben. Nézzenek utána a diákok, milyen ismert személyiségek tanultak külföldön ebben az időben!
Janus Pannonius
- Az újlatin költészet kivételes tehetségű költője volt Janus Pannonius. Petőfiig ő az egyetlen olyan magyar költő, akit ismert és elismert Európa. Gondolkodjanak el a diákok azon, vajon mi tette ezt lehetővé!
- Janus Pannonius fiatalkori versei is tanúsítják, hogy a közönséges, humoros, olykor obszcén, pajzán megnyilatkozás nem állt távol tőle. Olvassák el két itáliai epigrammáját! Keressék meg a Szilviáról és a Panaszkodik, hogy társai bordélyházba csalták című verseket, és olvassák el!
- Gyűjtsék össze azokat a kulcsszavakat, amelyek jellemzik ezeket a verseket!
- Melyek azok a poétikai eszközök és motívumok, amelyek népszerűvé tehették őt iskolatársai körében?
- Olvassák el Janus Pannonius Pannónia dicsérete című alkotását! Készítsenek egy interjút a költővel, melyben a költő hazájához fűződő érzéseiről és saját szerepéről vall!
- A tudással és a tehetséggel felvértezett ember önbizalma cseng ki a Pannónia dicsérete című munkájából. Mutassák be a diákok, miként!
- A Búcsú Váradtól című vers alapján fogalmazzuk meg, hogy milyen érzések kapcsolódnak általában a búcsúzás helyzetéhez!
- Ha elutazunk, kitől és milyen sorrendben búcsúzunk el?
- Pannonius további híres verse az Egy dunántúli mandulafáról. A fa-motívumra épülő versek általában az emberi, költői sors allegóriájaként értelmezhetők. Kíváncsian várjuk e párhuzam magyarázatát.
- Milyen versekkel találkoztak a diákok már tanulmányaik során, ahol a táj bemutatásának központi szerepe van?
- Ha lehetséges, hallgassák meg Cseh Tamás Utóirat című lemezéről a Janus Pannoniusról szóló dalt.
Balassi Bálint
A XVI. század történelmünk egyik legválságosabb időszaka volt: levert parasztforradalom, a török elleni élethalálharc, a hódoltság, az ország három részre hullása, vérengzések, a feudális urak pártoskodása, árulások, a nép nyomorúsága és a végvári harcok jellemzik. Ennek a zaklatott időszaknak volt a magyar nyelvű reneszánsz irodalom legnagyobb költője Balassi Bálint.
- Gyűjtőmunka segítségével tudjon meg minél többet a diákok a regényes életéről!
- Ha meg kellene filmesíteni Balassi életét, a forgatókönyvben mely élettörténéseket emelnétek ki a költő hányattatott életéből?
- Hasonlítsák össze a diákok Bornemissza Péter Siralmas énnéköm és Balassi Bálint Búcsú hazájától című versét!
- Írjanak néhány – szívből jövő – gondolatot Otthontalanul, illetve Hazátlanul címmel!
- Ismerve a költő életét, írjanak ajánlólevelet a királynak, amely egy fontos udvari poszt betöltésére ajánlja a költőt!
- Balassi tipikus reneszánsz ember volt, aki nagyon szerette a nőket. A Hogy Júliára talála… című verse gyönyörű szerelmi elégia, amelyből árad a viszonzatlan szerelem panasza. Milyen népdalra utaló képekkel szólítja meg az imádott nőt?
- Balassi művészi udvarlása bizony nagyon különbözik a mai „lánykérési” stílustól. A fiúk írjanak a lányoknak lánykérő levelet, a lányok válaszlevélben fogadják el vagy utasítsák el a lánykérést, s mindezt reneszánsz stílusban tegyék!
- A Wesselényiné Szárkándy Annához 1590–1591 telén írt Célia-versek Balassi szerelmi költészetének csodálatos utójátékát alkotják. Célia szépségét, a szerelem boldogságát emeli ki a Kiben az Celia szerelméért való gyötrelméről szól… kezdetű versében. A malom és a harang képét egy hosszabb gondolatsoron keresztül fejti ki. Ezek irodalmi toposzok, vagyis évszázadokon átívelő vándormotívumok. A vers elolvasása után értelmezzék ezt a két szimbólumot! Minek a kifejezői ezek?
- Balassi szerelmi költészetét ismerve milyen nőszemlélet rajzolódik ki a műveiből?
- A Balassa-kódexet 1874-ig a családi könyvtár rejtette. Nézzenek utána a diákok, mit tartalmaz ez a kódex!
- A kódex másolója egy kis felvezetéssel kezdi a művet. Gondolkodjanak el a diákok, hogy milyen következményei lehettek a másolásnak! Válaszukat indokolják meg!
- A kódex másolójától tudjuk, hogy a költő a verseit dallamra írta. A XVI. században Európa-szerte a mindennapi élethez tartozott a muzsikálás. Természetes tehát, hogy a vers együtt élt a zenével. Hallgassák meg a diákok kedvenc versüket megzenésítve vagy írjon a kedvenc versükhöz dallamot!
- Gyűjtsenek a vitézi élettel kapcsolatos XVI. századi műveket! Melyek lehettek volna Balassi forrásai is?
- Tartsanak kiselőadást a XVI. századi magyar végvárak szerepéről és a végvári életről!
- Írjanak pár soros verset a végvári életről, olvassák fel egymásnak az osztályban!
- Mitől egyediek, különlegesek Balassi istenes versei? Indokolják meg röviden!
- Gyűjtsék össze Balassi vallásos lírájának reneszánsz vonásait!
Klemen Terézia
Az írás megjelent a Katedra folyóirat XXVIII/4-es, decemberi számában.