November utolsó hétvégéjén (is) jó volt máraisnak lenni

A véletlen játéka, hogy két hete hétvégére a megszokottnál is több diákversenyre, akcióra került sor. Diákjaink Komáromban, Nagykaposon és Sárospatakon képviselték iskolánkat.
November 27-én (pénteken) Komáromban az Oláh György Magyar Matematikai Tehetség Díjat Kekeňák Tamás (4.B) kapta, aki az elmúlt tanévben a Nemzetközi Magyar Matematikaverseny első helyezettje, valamint a szlovákiai matematikai diákolimpián 5. helyezett lett. Eredményei alapján tagja lett a Szlovákiát Thaiföldön képviselő csapatnak.

Ugyanezen a napon Nagykaposon az Erdélyi János Alapiskola népdalversenyt rendezett. Iskolánk diákjait Velkey Mária készítette fel. Berta Fanni a kategóriája győztese lett, valamint Poláčik Emma (4.) a 2. helyet szerezte meg. Fanni egy sikeres logisztikai akcióval Sárospatakra átszállítva megnyerte az ÁVG népdalversenyét is – amit ezidáig mindig a gyönyörűen éneklő székelykeresztúri lányok szoktak megnyerni. Sárospatakon ugyanis az elmúlt hétvégén az Árpád Vezér Gimnázium és Kollégium 21. alkalommal rendezte meg a fizika becslési versenyt, valamint a népdaléneklési és rajzversenyt. Mivel 2015 az UNESCO javaslatára a Fény éve, így minden – a dal, a vers, a rajz, a fizika – a fényről szólt.
A rajzverseny rövid két órájában Tóth Árpád: Lámpafény című verséhez kellett illusztrációt készíteni. Ez Janitor Beatrix 2.A osztályos diákunknak sikerült a legjobban. Megszereztük a délután második győzelmét.

Bazár Györgynek (4.B) most nem sikerült elnyernie a zsűri tetszését Kosztolányi Hajnali részegség című versével. De Gyuri a fizikus csapat tagja is, így még a további feladataira koncentrált.
A fizika verseny lényegében egy kétnapos folyamatos megmérettetés. A „becslési“ jelző már nem nagyon illik rá, de megmaradt a kreativitás, a gyors gondolkodás, a fizikai ismeretek és a manuális készségek versenye.
Péntek este a zsűri elbírálta a házi feladatokat, ami egy Zsigmondy Richárd Nobel-díjas kémikusról szóló poszter, valamint egy folyadéklencsékből megszerkesztett Galilei-féle távcső volt. Elképesztő az ötletek és megoldások sokasága, illetve a felhasznált alapanyagok sora (konyhai fólia, borjúbél, óvszer …), amit a 15 csapat produkált. Szombat reggelre már kiegészült a csapat Kekeňák Tamással, így a 3 tagú csapat (Vištan Laura, Bazár György) belekezdhetett a maratoni háromórás versenybe. Tizenhat kísérletet kellett elvégezni, értékelni és leírni, egyenként 10 – 10 perc alatt (az állomások közötti helycserére 1 perc állott rendelkezésre). Délután pihenésképpen egy csillagászati előadást, valamint Härtlein Károly (BME – Bp.) érdekes kísérleteit lehetett megcsodálni. Utána újabb versenyfutás az idővel. 16 órától 19 óráig egy mikroszkópot kellett csinálniuk apró papír, fa ill. fém és műanyag darabokból. Szorgalmasan és ügyesen fúrtak, faragtak és ragasztottak, így este 8 után sikeresen bemutathatták a kaktusz aloe leveléből készült preparátum mikroszkopikus képét.
Vasárnap reggel izgatottan várták az eredményhirdetést. És meglett a hétvége következő győzelme.
Ezen hétvégén is jó volt magyarnak lenni, és jó volt máraisnak lenni Komáromban, Nagykaposon és Sárospatakon is.

Diószeghy Árpád

kép: pixabay.com


Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .