Hogy emberibb legyen a világ

„… a nyelv eszközével – a leghatalmasabb emberi eszközzel – legyőzzük a jóval a rosszat. Az igényességgel az igénytelenséget.”

Április hava igazán a magyar nyelv, a szép szó ünnepi hónapja volt. Pár napos eltérésekkel ünnepeltük József Attila születésének évfordulóját – a magyar költészet napját; s alig pár nap múlva két nagy fontosságú anyanyelvi versenyre készültek nemcsak a Selye János Gimnázium diákjai, hanem mindazon felvidéki tanulók, akik fontosnak érzik anyanyelvük ápolását, és bekapcsolódva a nyelvi versenyekbe a kerületi fordulók eredményes versenyzőiként az országos megmérettetéseken képviselhették iskolájukat, városukat/falujukat, tágabb régiójukat.
Idén április 13-tól 15-ig zajlott Kassán a Szép magyar beszéd országos verseny. A Selye János Gimnáziumot két diákunk képviselte: Szebellai Dániel (III. D), aki a kerületi forduló győztese volt és Bagócsi Lilla (I. C) a kerületi verseny 3. helyezettje. Az országos fordulóban mindkét tanulónk remekül szerepelt, az előző fordulóban elért helyezésüket Kassán is megvédték: Szebellai Dániel országos 1., Bagócsi Lilla országos 3. helyen végzett.
Április 15-17-én került megrendezésre az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Kazinczy-díj Alapítvány, Győr Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Klik Győri Megyeközponti Tankerülete által kiírt, Kazinczyról elnevezett Szép magyar beszéd verseny 51. Kárpát-medencei döntője Győrött. A cikk címe, ill. alcíme az egyik zsűritag, Dr. Korzenszky Richárd tihanyi bencés perjel, Príma Primissima díjas társelnök által írt versenyszöveg egyik gondolata. Már ez a mondatfoszlány is sugallhatja írásának – és az egész verseny – szellemiségének üzenetét: az anyanyelv létünk legfontosabb eleme, általa formáljuk önmagunkat, környezetünket, tágabb világunkat.
A Kárpát-medencei döntőben 99 gimnazista mérte össze tudását. Iskolánkból Dóczé Bálint Jonatán és Kálosi Zsófia szálltak versenybe a Kazinczy-éremért – mindkét diákunk éremben is részesült. Kitűnő versenyzésének, tehetségének és felkészültségének ékes bizonyítéka, hogy Kálosi Zsófia a Kazinczy-érem mellett megnyerte a szabadon választott és a kötelező szöveg tolmácsolásának díját is – mezőnyében a legjobb teljesítményt nyújtó versenyző lett.

sjg magy ny

Az a megtiszteltetés érte gimnáziumunk magyartanárát, Spátay Adrianát, hogy ő köszönthette a Kazinczy-verseny résztvevőit a Kazinczy Ferenc Gimnáziumban tartott koszorúzáskor. Kazinczy felvidéki kötődéseinek felvázolása után a magyar nyelv megújításáért folytatott nyelvművelői tevékenykedéséről szólt a tanárnő, nem feledkezve meg Kazinczy szépírói munkáiról sem:
„Kazinczy következő gondolata, vallomása az édes anyanyelvről egybeforrasztja a fentebb felvázolt irodalmárt és nyelvművelőt: »A nyelv olyan, mint az ég a maga egymásba futó színeinek gyönyörű játékával« – vallotta Kazinczy.“ Végezetül Kosztolányi Dezső szavait idézte: „… álljon tehát itt végezetül egy gondolat a széphalmi mesterről, az utókor tisztelgése a 20. századi költő-író-nyelvművelő Kosztolányi Dezső tollából, aki irodalmi és nyelvművelői tevékenységével maga is méltó utóda Kazinczynak.
»Mindenki, aki magyarul ír, adós neki.« Azt hiszem, ez az az adósság, melyet büszkén és boldogan hagyományozunk utódainkra“ – fejezte be ünnepi beszédét Spátay Adriana.
Korzenszky Richárd szövegének egyik gondolatával gratulálunk diákjaink és tanáraik sikereihez, s további mély elkötelezettségre buzdítunk minden magyar embert anyanyelvének ápolására, megóvására, melynek: „…egyetlen célja van, s ez fölötte van minden ideig-óráig tartó érdeknek: az emberibb ember és az igazibb magyar.”

Spátay Adriana


Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .