Kincskeresők: Kupakokkal a kutyusokért

2016. november 9.- 10. között immár hagyományosan Dunaszerdahelyen került megrendezésre a Kincskeresők XII- Regionális értékeket kutató diákok Országos Konferenciája.
A több mint egy évtizede elindított, diákok saját kutatómunkáján alapuló színvonalas versenysorozat minden évben érdekes, izgalmas előadások sorát vonultatja fel. A résztvevők szinte mindegyike visszatérő, mert akit egyszer a Kincskeresők füstje megcsapott, az többé nem tud szabadulni. Évről-évre találnak újabb és újabb feldolgozandó témát, melyet 10 percben, szépen szerkesztett prezentáció segítségével mutatnak be. Az eltelt idő alatt hallhattunk már előadást elfeledett csipkekészítési technikáról, a komáromi erődrendszerről, a Feszty család életéről, várakról, templomokról, mézeskalács készítésről és még estig lehetne sorolni a rengeteg bemutatott témát.
Iskolánk, az ógyallai speciális iskola már második alkalommal kapcsolódott be a nemes versengésbe. A hosszan tartó, fáradságos felkészülés még a tavalyi tanév vége felé elkezdődött: a téma, a fotók kiválasztásával, valamint a bemutató elkészítésével. Lakatos Sandra 6. osztályos tanuló az ógyallai kutyamenhelyről beszélt, előadásának a címe: Kupakokkal a kutyusokért volt.
A Vidám Tappancs Polgári Társulás 2015 februárjában alakult, célja a bántalmazott és utcára kidobott kutyák megsegítése. Iskolánk már a kezdetektől kupakgyűjtéssel támogatja az önkéntesek által működtetett menhelyet. A pedagógusok minden tanév elején meghirdetik a gyűjtést, Sandra erről a folyamatról állított össze prezentációt és egy előadást. Elmondta, hogy legelső alkalommal rajzversenyt is hirdettek a tanulók között, s a legszebb rajzok a menhely irodájának falára kerültek. Előadásából a jelenlevők megtudhatták, hogy az első látogatásra 2015. október 28-án került sor, ekkor mindenki, aki rajzolt és kupakot gyűjtött, elgyalogolt a menhelyre. A tanulók fáradhatatlanul cipelték a sok zsákot, de senki nem panaszkodott, mert jó ügy érdekében vitték. A menhely fenntartói az adomány árából sok élelmet és takarót vehetnek a kutyusok részére. A kupakok gyűjtése, valamint a látogatások sorozata ebben a tanévben is folytatódik. Ezzel az akcióval a gyerekek példát mutatnak a felnőtteknek, s felhívják a figyelmüket az adakozás fontosságára.

2

A bemutató elhangzása után a szakemberekből álló zsűri, melynek tagjai voltak: Szanyi Mária néprajzkutató – aki a konferenciasorozat megálmodója, lelke és kezdetektől fáradhatatlan motorja -, Bauer Győző professzor, akadémikus, Gaál Ida művészettörténész, néprajzkutató, Lacza Tihamér irodalomkritikus, tudomány- és művelődéstörténész értékelte a látottakat. Bauer Győző kiemelte a munka erkölcsi értékét, az állatok védelmének fontosságát. Megdicsérte a prezentáció szép kivitelezését, a jól látható képeket, olvasható rövid szöveget, valamint a megfelelően megválasztott hátteret. A média képviseletében Haraszti Gyula, a Magyar Interaktív Televízió működtetője úgy mint az előző években, rögzítette az elhangzott előadásokat.
A kiértékelésre a finom ebéd elfogyasztása után került sor. A résztvevők könyvjutalomban részesültek, valamint egy szépen díszített Móra Ferenc idézettel ellátott oklevelet kaptak, mely szerint méltó módon képviselték iskolájukat és helyi közösségüket. Minden egyes előadó elégedetten és lelkiekben feltöltődve indult haza, miközben folyamatosan hallatszott: Jövőre ugyanitt találkozunk.

Bathó Sylvia
pedagógus


Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .