Teremavató a Selye János Gimnáziumban
„Nem múlnak el ők, kik szívünkben élnek,
Hiába szállnak árnyak, álmok, évek.”
Hiába szállnak árnyak, álmok, évek.”
A fizikum folyosóján az iskola tanári kara, nyugdíjas kollégái, barátok, ismerősök várták és köszöntötték iskolánk 2017-ben elhunyt volt igazgatójának, Ipóth Barnabásnak családját: az özvegyet, Ipóth Éva asszonyt, gyermekeiket, Ipóth Tímeát és Ipóth Szilárdot , az unokákat, családtagokat.
Megjelent Keszegh Béla Komárom város polgármestere, aki diákként és kollégaként is visszaemlékezett Ipóth Barnabás ra. Virágcsokorral és kedves szavakkal köszöntötte a nemrégiben születésnapját ünneplő Éva asszonyt.
Megjelent Keszegh Béla Komárom város polgármestere, aki diákként és kollégaként is visszaemlékezett Ipóth Barnabás ra. Virágcsokorral és kedves szavakkal köszöntötte a nemrégiben születésnapját ünneplő Éva asszonyt.
A vendégek közt köszöntöttük Varga Tamás és Ondrej Gajdáč urakat, városunk alpolgármestereit, Bajkai Jánost , a Komáromi Városi Hivatal oktatási főosztályának vezetőjét, valamint Andruskó Imrét , gimnáziumunk igazgatóját.
Az ünnepélyt Andruskó Imre nyitotta meg, majd Hevesi Anikó , iskolánk fizika szakos tanára szólt röviden Ipóth Barnabás életútjáról. Mindkét megemlékezés nagyon személyes és megható volt, hisz nemcsak diákként szerettette meg velük a fizikát, hanem osztályfőnökük is volt, majd később kollégaként, ill. igazgatójukként dolgoztak együtt.
Magánéletében biztos pontot jelentett felesége, Éva ; házasságukból két gyermekük született, majd négy unokával bővült a család.
Doktori címét 1983-ban szerezte a pozsonyi Komenský Egyetemen. A fizikaolimpia országos bizottságának tagjai közé választották, s e testületben 2000 óta elnökségi tag is volt.
1991-ben nevezték ki a komáromi Magyar Tannyelvű Gimnázium igazgatójának. Hevesi Anikó kiemelte, hogy nagyon sok kezdeményezés, fejlesztés fűződik a nevéhez. Az ő javaslatára vette fel az intézmény Selye János nevét 1995-ben. Neki köszönhetően indult meg az intézményben 1992-ben a nyolcosztályos gimnáziumi képzés. 1992-ben újjáélesztette Komárom egyik legrégebbi, az 1814-ben alapított Király Püspök Alapítványt, amely mindmáig a tehetséges és a szociálisan hátrányos helyzetű diákokat támogatja. Az ő javaslatára áll a gimnázium udvarában Király József szobra is. 1993-ban Kiss Péntek Józseffel együttműködve útjára indította a Gimisz diákszínjátszó csoportot. 2003-ban alapította a mai napig kiosztásra kerülő, pénzjutalommal járó Ipóth Barnabás -díjat, amelyet minden évben a matematika-, a fizika- és a kémiaversenyeken, valamint a magyar nyelv és irodalom versenyein kiváló eredményt elért selyés gimnazistáknak ítélnek oda.
A fizika népszerűsítésének, új módszerek kidolgozásának és a tehetséggondozás terén elért eredményeinek elismeréseként több kitüntetésben részesült. Ezek közül a legbecsesebb az 1989-ben kapott „Példás tanító” elismerés, valamint a 2000-ben neki ítélt Szent Gorazd -emlékérem; 2013-ban pedig megkapta a Pro Urbe – Komárom Városáért kitüntető díjat is.
Az örökösök, a család képviseletében megszólaló Ipóth Szilárd hangsúlyozta, hogy a fizikai szaktanterem korszerűsítése akár édesapja szívügye is lehetne, hiszen tanárként, osztályfőnökként és igazgatóként is igényessége, hihetetlen munkakedve a diákjait is arra ösztönözte, hogy a lehető legjobbat hozzák ki magukból. Pályafutása alatt nagy hangsúlyt fektetett a tehetséggondozásra, vallotta, hogy a legerősebb fegyver az életben a tudás.
Az ünnepélyes teremavatót – szintén az Ipóth család támogatásával – egy baráti összejövetel követett.
A Selye János Gimnázium nevében hálás szívvel köszönjük az Ipóth családnak az erkölcsi és anyagi támogatásukat, amely nélkül ez a korszerűen felszerelt fizikai szaktanterem nem jöhetett volna létre. Hisszük, hogy a befektetett anyagiak megtérülnek, a modern eszköztár kollégáink szakmai elhivatottságát segítve diákjaink tudását gyarapítja majd.




