Selye János diákjai bemutatkoztak a Curie Környezetvédelmi Emlékversenyen

Iskolánk első alkalommal vett részt a Curie Környezetvédelmi Emlékversenyen. Csapatunk 3 tagból állt: Pécsi Virág Veronika (2. B), Ferenczi Bence (V. N) és jómagam, Tabi Zoé Eszter (2. B). A tanév elején mikor tanárnőnk, Kovács Zsuzsanna felajánlotta ennek a versenynek a lehetőségét, mind a hárman nagy örömmel jelentkeztünk, majd októberben már neki is álltunk a munkának. Az idei témák, amikkel a verseny kapcsán foglalkoztunk, a környezeti problémák, speciális hangsúlyt fektetve a vízszennyezés kérdésére és az Őrségi Nemzeti Park voltak. Az első 3 forduló feladatait időpontra kellett megcsinálnunk és elküldenünk. Januárban megkaptuk a hírt, hogy sikeresen bekerültünk a területi fordulóba. Sajnos a járványhelyzet miatt ez online formában zajlott, a feladatok megoldására másfél óra állt rendelkezésünkre. A csapat kitartóan és szorgalmasan dolgozott, ezért reménykedtünk, hogy lesz esélyünk bekerülni az országos fordulóba is. Egy hónap eltelte után megkaptuk a választ, hogy csapatunk 5. helyen bekerült az országos döntőbe. Mint tudni illik, ez egy magyarországi neves verseny, mely régi múlttal rendelkezik. Emiatt főként Magyarországról voltak versenyzők, de a határon túli magyarokat is tárt karokkal fogadták.
Az országos forduló megrendezésére április 23-án került sor Szolnokon. Szombat reggel negyed hatkor útnak indultunk, kicsit még fáradtan, de annál izgatottabban vágtunk neki a napnak. Reggel fál nyolckor megérkeztünk a helyszínre, ahol nagyon kedves fogadtatásban volt részünk. Egy rövid megnyitó után a csapatok elfoglalták helyüket és kezdetét vette a döntő, amely több részből állt. A versenyre készítenünk kellett egy plakátot, majd az írásbeli forduló során egy tesztet oldottunk meg, mely összetett, de korosztályokhoz megfelelően helytálló kérdéseket tartalmazott. Egy dologra azonban nem lehettünk felkészülve. A verseny egyik fontos irányzata a kémiai tudás volt. A legtöbb csapat kémia szakos tanárral, illetve kémia szakos gimnáziumból érkezett. Kovács Zsuzsanna földrajz szakos tanárnőnk azonban így is a lehető legjobban felkészített minket. A szóbeli fordulóban előadást tartottunk az élőhelyünk közelében található vizek szennyezéséről, mi a Duna és a Vág szennyezettségét vizsgáltuk. A délutáni órákban a szervezők különféle programokat rendeztek a versenyzőknek, mint például városnézés, személyiségfejlesztő előadás, illetve egy kiállításon is részt vehettünk „Légoltalomtól a katasztrófavédelemig” címmel.
A kiértékelésre a nap végén, este hat órakor került sor. Hosszadalmas várakozás után a mi kategóriánk következett. Óriási volt a feszültség, közösen vártuk az eredményt, melyre most már mondhatom, hogy mind büszkék lehetünk. Országos 4. helyezést sikerült elérnünk, emellett a legjobb határon túli csapat díját is elnyertük. A zsűri pár szóban még külön elismerését is kifejezte csapatunk felé, dicsérték a beszédstílusunk és hanglejtésünk, intelligenciánk, fegyelmezett és illedelmes viselkedésünk. Amint ezekből is látható, sok tényező közrejátszott a verseny értékelésénél.
Este fél tízkor büszkén szálltunk ki gimnáziumunk előtt az autóból, mert tudtuk, hogy mi minden tőlünk telhetőt megtettünk ezért a versenyért, amely rengeteget tanított nekünk.
Ezúton is szeretnénk hálánkat kifejezni Ferenczi Norbertnek a döntő kapcsán nyújtott segítségéért és kedves társaságáért! Még egyszer köszönettel tartozunk Kovács Zsuzsanna tanárnőnek, és az iskolánknak, amely folyamatosan támogatja a diákjait céljaik elérésében.

Tabi Zoé Eszter