2024. november–december, XXXII. évfolyam, 3–4. szám, ISSN 2729-9066

 
Borbély Diana

Óvoda Dunaszerdahely szívében

 

A dunaszerdahelyi Benedek Elek Óvoda a csallóközi járási székhely, Dunaszerdahely város központjában helyezkedik el. A város egyik legrégebbi óvodájaként tartják számon. Az épület régebbi része, mely valamikor családi házként funkcionált,  már 1954 óta működik óvodaként, míg az újabb osztályokat a hátsó, újonnan épült részben 1975-ben nyitották meg. Az intézmény az óvoda alapításának 55. évfordulójára szervezett ünnepségen, 2009-ben vette fel a tiszetletbeli nevet, melyhez Benedek Elek leszármazottai megtisztelő írásbeli hozzájárulásukat adták. Ettől az évtől fogva az intézmény hivatalos neve Benedek Elek Óvoda lett. Vezetője 2003-ig Orosz Erika volt, aki hosszú ideig állt az intézmény élén. Nyugdíjba vonulása után, 2004-től Borbély Diana váltotta őt az igazgatói poszton. 2022-től pedig Végh Júlia igazgatja az óvodát. 

 

 
Forrás: A szerző archívuma
 

Az óvoda épülete az elmúlt két évtizedben fokozatos felújításon esett át, ennek köszönhetően esztétikus és jól felszerelt intézmény várja a gyermekeket. A magyar tanítási nyelvű, családias hangulatú, a korszerű igényeknek megfelelő három osztályos óvoda alkalmazottai igyekeznek ösztönző környezetet, meghitt, szeretetteljes légkört teremteni a gyermekek számára, melyben az egymás iránti elfogadás és a tolerancia dominál. Ennek okán az inklúzió elvét követve az intézmény több sajátos nevelési igényű gyermek nevelését és oktatását is biztosítja. A pedagógusok arra törekednek, hogy a gyermekek életkoruknak megfelelő módon szerezzenek tapasztalatokat a körülöttük lévő világról, megtanuljanak boldogulni benne, s megtanulják elfogadni egymást.

A pedagógusok az óvoda helyi pedagógiai programja segítségével, amely a Kis művészek Csodaországban elneveztést viseli, a művészetek eszközei által igyekeznek a gyermekek érzelmi intelligenciáját, kognitív képességeit fejleszteni, illetve támogatni az állami oktatási program által előírt készségek, kompetenciák formálását. Ennek okán a játék, kiváltképp az esztétikai játékok és a művészeti tevékenységek állnak a nevelő-oktató munka fókuszában. A foglalkozások során kiemelkedő szerepet kap a zene, a bábozás, a képzőművészeti tevékenységek, a verselés és Benedek Elek hagyatékához hűen természetesen a mesélés is. Az óvoda életében fontos a népmese, azon belül is Benedek Elek szellemiségének ápolása. A népművészet formanyelvén fogant vers, mese, énekes játék, a vizuális és tárgyi környezetet kiemelő program tevékenységi keretként építi be a hagyományőrzést, a népszokásokat is, hogy az óvónők az évszakokhoz, jeles napokhoz társítva tervezhessék meg az óvodai nevelés tartalmait.

 

 
Forrás: A szerző archívuma
 

A program a tradicionális értékek megőrzésének fontosságát is kiemeli, ezért Maria Montessori pedagógiájának alapelevei szintén a nevelő-oktató munka alappillérét képezik, kiváltképp a gyermeki aktivitás és szabadság, valamint az önkorrekció dominálnak a nevelés során. A program további fontos eleme a tevékeny óvodai élet megteremtése, melyben teret kap az alkotás, a felfedezés útján szerzett tapasztalatszerzés és a kreativitás kibontakoztatása.

 

 
Forrás: A szerző archívuma
 

Az óvoda pedagógusai vallják, hogy a művészetekkel való kapcsolat kialakítását már kisgyermekkorban el kell kezdeni. Ennek érdekében egész éven át olyan programokat biztosítanak a gyermekeknek, melyekkel megalapozzák az egyes művészeti ágakhoz való szoros kötődést, a nemzeti kultúra iránti elköteleződést, amely majd felnőttkorban meghatározó lehet.

 

Vissza a tartalomjegyzékre