Petres Csizmadia Gabriella
Új évfolyam – új struktúra
A tanévkezdés mindig izgalmas időszakot jelent a szerkesztőség számára is. Elkezdődik egy új évfolyam. Elindul egy új koncepció. Kíváncsian várjuk, hogyan fogadják az olvasók az épp aktuális újdonságokat. Izgulunk, hogy a változásokkal a megújulást, a fejlődni akarást vegyék észre a lapunkban.
Mert bizony – a közoktatás reformjaira hangolódva – változásokkal indul a Katedra folyóirat 32. évfolyama is. A hűséges olvasóink talán észrevették, hogy az utóbbi időben minden évfolyamon végzünk egy kis finomítást: a nyári hónapokat arra szenteljük, hogy átértékeljük, a mögöttünk álló tíz hónap anyagában mit tapasztaltunk működőképesnek és mit tartunk elhagyhatónak, és az új évfolyam tervezését már ennek alapján végezzük. Az idei évfolyam leglátványosabb átalakulását a havi megjelenésről kéthavi, duplaszámmal történő jelentkezésre való átállás alkotja.
Miért döntöttünk a kéthavi rendszerességű duplaszám kiadása mellett? Miben jelent ez mást, mint egy havilap átlagos megjelenése? A strukturális átalakítás hátterében egy kompromisszumos megoldás áll: összességében ugyanolyan mennyiségű tartalommal, de ritkább rendszerességgel szeretnénk jelentkezni ezután. Az évfolyamértékelés során ugyanis arra jutottunk, hogy szeretnénk az eddiginél nagyobb teret biztosítani egy-egy kiemelt téma körüljárására – az viszont nem harmonizál a sokféle területet összegző Katedra arculatával, ha egy lapszámon belül csupán egyetlen témára összpontosítunk. Ha továbbra is meg szeretnénk őrizni a folyóirat azon sajátosságát, hogy egy lapszámon belül képes megszólítani szinte a teljes tanári kart, vagyis a lehető legtöbbféle, oktatási-nevelési kérdéssel foglalkozik minden kiadványában, akkor a leglogikusabb megoldásként a cikkek darabszámának a növelése tűnt. Ez a felismerés gyorsan elvezetett oda, hogy ha a kiemelt havi téma köré a megszokott 3-4 tanulmány helyett akár 8 írást is szervezünk (ahogy ez a mostani lapszámban olvasható), a lap belső kohéziójának megőrzése céljából legalább ekkora számú, más területre vonatkozott szakírásra és ugyanennyi, hazai oktatási-nevelési közélettel összefüggő írásra is szükség van. A tematikus elmélyülés igénye tehát ahhoz a döntéshez vezetett minket, hogy az eddig megszokott, lapszámonkénti 13-15 írást – esszét, interjút, tanulmányt, szakcikket, tudósítást, felhívást stb. – megduplázzuk. A publikációk mennyiségének a megkétszerezése viszont havi periodicitásban lehetetlen teljesítménynek tűnik. Ezért választottuk a fentebb már említett kompromisszumos megoldást: ezentúl egyszerre több cikkel, de ritkább rendszerességgel jelentkezünk az olvasóknál. A duplaszámok közzétételével egy kicsit előre is szaladunk az időben, hiszen szeptember első munkanapján annyi olvasnivalót kínálunk a hazai magyar oktatási-nevelési kérdések iránt érdeklődő olvasóknak, ami kitölti a szeptemberi-októberi időszakot.
A tematikus elmélyülési igényünk az idei évfolyamban kiválasztott kiemelt témák sokarcúságában, szerteágazásában is rejlik. Az évfolyam nyitó lapszámában nem szeretném elárulni az összes, előttünk álló tervünket, de biztos vagyok benne, hogy az olvasók idővel igazolni látják majd ezt az állítást. Nézzük csak az első duplaszám fő témáját: a tantervreformot. A közoktatási reform egyik legnagyobb átalakulását a kurrikurális reform képezi. A Nemzeti Oktatási és Ifjúsági Intézet már korábban közzétette az új oktatási standardok tartalmait. Az érdeklődők bizonyára felfigyeltek arra, hogy ezekben kiemelt szerepet nyer a cselekvő tanulásra való ösztönzés, a tananyag-közvetítés szövegközpontú megközelítése, valamint a hagyományos tantárgyi struktúrák átalakítása. A Katedra 32. évfolyamának nyitószámában felkértük a Nemzeti Oktatási és Ifjúsági Intézet nyolc szakértőjét, hogy készítsen a szakterületükbe vágó műveltségi terület standardjaihoz egy-egy bemutató leírást, értelmező, koncepciót elemző kifejtést. Hat írás került ezáltal a tematikus blokkba, melyek a magyar nyelv és irodalom, szlovák nyelv és szlovák irodalom, idegen nyelvek, matematika, ember és társadalom, ember és természet tantárgyak, oktatási területek standardjainak ismertetésére vállalkoznak. Ezeket az írásokat olyan további visszajelzések egészítik ki, amelyek a pilotírozást vállaló iskolák pedagógusaitól származnak: az egyik beszámoló, a másik interjú formájában ad számot a 2022/2023-as tanév során szerzett gyakorlati tapasztalatokról az új standardok tesztelésével kapcsolatban. Úgy gondoljuk, az ilyen fontos témának érdemes ilyen nagy teret szentelni egy lapszámon belül.
A szeptemberi-októberi duplaszám emellett számos más témával is foglalkozik: ilyenek a serdülők identitását meghatározó tényezők, az online magyarórán használt módszerek, a mesefeldolgozás módszertani sokszínűsége, a szörny irodalmi szerepének az elemzése, a gyermekrajzok elmélete, a rendszeres mozgás jótékony hatása, stb.
Bízom benne, hogy minden kedves olvasó talál kedvére való írást a 32. évfolyam nyitó számában. A Katedra szerkesztősége nevében mindenkinek örömteli, eredményes új tanévet kívánok!
.
Katedra, XXXII. évfolyam, 1–2. szám (vissza a tartalomjegyzékre)