Katedra versenyek / Archívum / Katedra Alsó tagozatos verseny – 2021/2022
Katedra Alsó tagozatos verseny – 2021/2022
A Katedra Alsó Tagozatos Verseny levelezős részének értékelése
Kedves Gyerekek és Pedagógusok!
Elsősorban a kis olvasókhoz szeretnék szólni. Mire a választott könyvünk végére értünk, Laciék már az új tanévet is megkezdték. Számotokra azonban egyelőre a 2021/2022-es tanév Katedra-versenyének levelezős szakasza fejeződött be. Vár még rátok néhány dolgos hónap, amihez sok erőt és kitartást kívánok! Hamarosan ti is élvezhetitek a jól megérdemelt, élményekkel és kalandokkal teli nyári szünetet és ha olvasni szottyan kedvetek, ajánlom figyelmetekbe Faragó Laci hajónaplóját, a Szeleburdi család c. naplóregény folytatását.
Engedjék meg, hogy néhány szóban értékeljem az idei verseny levelezős fordulóit, összegezzem az észrevételeimet, meséljek a személyes élményeimről. A tanév elején izgatottan várom, hány iskola/pedagógus/csapat regisztrál a versenybe, az ország mely részéről ismerkedhetek meg újabb nevekkel, csodálatosabbnál csodálatosabb pedagógusokkal, akik sokszor erejükön felül dolgoznak kis csapataikkal, még a mostani nehéz helyzetben is. Idén azt tapasztaltam, tanárok és kisdiákok egyaránt már beleszoktak a járvány okozta körülményekbe, sokkal könnyedebben vették az akadályokat, nem ijedtek meg, ha karanténba kerültek és időt veszítettek. Tudom, sokan szívesebben adtak volna bele a munkába még többet, dolgoztak volna kifinomultabban és pontosabban, de higgyék el, az én „elvárásaimat” így is felülmúlták. Ámultam a frappáns megoldásokon, az ízlésesen kidolgozott feladatlapokon, a gyönyörű képzőművészeti alkotásokon és olvadoztam a kedves üzenetektől. A verseny végére mindig azt érzem, hogy egy kis családdá váltunk, ami talán a járványhelyzetnek is köszönhető. Sokkal gyakrabban lépünk kapcsolatba akár e-mailben, akár telefonon. Köszönöm, hogy ilyen fantasztikusan együttműködnek velem!
Az alsó tagozatosoknak meghirdetett Katedra-versenybe idén 28 iskolából 42 pedagógus 58 csapata kapcsolódott be. Versenyszervezői pályafutásom alatt ebben a tanévben dolgozhattam a legmagasabb számú csapattal. Nagy örömömre szolgált, hogy országszerte ennyi kisdiák és pedagógus olvassa velem együtt Bálint Ágnes kedves történtét.
Az online felületnek köszönhetően hamarabb elértek Önökhöz a feladatok, s így hozzám is a megoldások. A tavalyi évhez hasonlóan ezúttal is a téli hónapok beköszöntével, a 2. forduló beküldése után kezdődtek a határidős problémák. Néhány csapat kivételével szinte mindenki kért és kapott pár nap haladékot. A versenyt időközben, a zord körülmények miatt, 3 csapat kényszerült feladni.
A mellékelt táblázatban jól látható, hogy a verseny szoros volt. Az idei verseny maximális pontszámát (333) egy csapatnak sem sikerült elérni, azonban az említett pontszám felén mindenki túlteljesített. A jutalompontok gyűjtögetése pontegyenlőség esetén könnyen segített a sorrend felállításában, ezeknek a döntőn is fontos szerepük lehet. A számos kreatív megoldás, az esztétikailag kifogásolhatatlan művek mellett viszont minden évben a feladatok teljes, pontos megoldása a legfontosabb. Az elkészült műveket remélhetőleg idén kiállíthatom a döntő helyszínén, illetve a legtöbb hamarosan a honlapon is megtekinthető lesz.
A verseny döntőjébe a legtöbb pontot elért (sárga mezőben feltüntetett) 15 csapat kerülhet be. A vastag vonalat azonban a 18. hely után húztam meg, mivel a szabályzat meghatározza, hogy minden felkészítő pedagógus egy csapattal vehet részt a döntőn.
Amennyiben a közegészségügyi helyzet engedi, a döntő megszervezésére valószínűleg júniusban kerülhet sor. A részleteket április végéig közöljük a honlapon. Kérem Önöket, kövessék figyelemmel a verseny oldalát!
Minden kedves kollégának és tanulónak köszönöm a versenybe fektetett sok munkát, a precíz feladatmegoldásokat és hogy együtt olvashattunk, dolgozhattunk! Szívből gratulálok minden versenyzőnek, legfőképp a döntőbe bejutottaknak. A tanév hátralévő részére sok sikert, kitartást, örömteli tanulást és élményt kívánok szeretettel!
Mgr. Herdics Kalocsányi Mónika, a Katedra Alsó Tagozatos Verseny koordinátora
A Katedra Alsó Tagozatos Verseny országos döntője
Június 13-án a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Pedagógiai Karán és Közép-európai Tanulmányok Karán zajlott le a Katedra Alsó Tagozatos Verseny országos döntője.
Hétfő reggel, telis-teli izgalommal léptem be egykori iskolám kapuján, talán egy aprócska félelem is volt bennem. Hosszú idő telt el azóta, hogy legutóbb személyesen állhattam a kollégák és a gyerekek elé. Az előző tanévben csak online felületen találkoztunk, s most felbecsülhetetlen volt ott állni a gyerekzsivajtól hangos teremben, látni a mosolygó arcokat, bátorítóan megsimítani egy-egy vállat. Ezek az aprócska dolgok idén még értékesebbé váltak számomra.
A verseny témáját Bálint Ágnes Szeleburdi család című műve képezte. A szeptembertől februárig zajló levelezős fordulókon 58 csapat mérte össze a tudását, ezek közül a legjobb eredményt elért 15 csapat, vagyis 44 (a három fős csapatok közül az egyikben ketten versenyeztek) alsó tagozatos tanuló nyert a döntőbe meghívást. Sajnos a Királyrévi Olvasók csapata nem tudta vállalni a döntőn való részvételt, így az ő helyüket a soron következő Alsószeliről érkező Olvasó Csodacsapat vette át. A következő települések alapiskoláiból érkeztek a tanulók és a felkészítő pedagógusok: Pozsonyeperjes, Nyárasd, Diósförgepatony, Farkasd, Felsőszeli, Nagymegyer, Losonc, Nyékvárkony, Kéty, Farnad, Csata, Alsószeli, Érsekújvár.
A döntőn hét feladat megoldására került sor. Ezek többsége az előzetes ismeretekre és szövegértésre irányult. Minden feladat játékos formában kérte számon a gyerekek tudását, akik keresztrejtvényt és kódokat fejtettek meg, kiemelt szövegrészeket rendeztek időrendi sorrendbe, az olvasmány szereplőiről szerzett információkkal, régies/idegen kifejezésekkel dolgoztak.
Az országos döntőn már a legjobbak csatáztak, mégis sokan megrémültek, elkeseredtek az elsőre nehéznek tűnő feladatoktól. A tízórai szünet után egy kis énekléssel lazítottuk fel a hangulatot, így a második fordulóban a tanulók már ügyesen vették az akadályokat. Összességében kijelenthetem, hogy kellemes hangulatban telt a délelőtt.
A feladatok megoldását követően és az eredményhirdetést megelőzve, a résztvevők meghallgathatták Göbő Sándor és Anna koncertjét. A közös zeneélmény segített az eredményhirdetésre való várakozás drukkját csillapítani.
Az idei döntő dobogósai a következő csapatok lettek:
- Diósi Olvasópalánták csapata, tagok: Ambrus Emma, Iváncsai Levente, Soóky Dániel – Móricz Zsigmond Alapiskola és Óvoda, Diósförgepatony. Felkészítő pedagógus: Mgr. Sátor Tímea.
- A Magyar Menő Agymenők csapata, tagok: Kecskés Emma, Kósa Máté, Tóth Szabolcs – Móra Ferenc Alapiskola, Nyékvárkony. Felkészítő pedagógus: Mgr. Nagy Enikő.
- Olvasó Csodacsapat, tagok: Hudec Martin, Rusznák Lóránt, Tóth Ádám – Alapiskola és Óvoda, Alsószeli. Felkészítő pedagógus: Mgr. Kiss Zsuzsanna.
Minden résztvevőnek szívből gratulálunk! Még egyszer szeretném megköszönni minden kedves kollégának, kolléganőnek és tanulónak a precíz, fáradalmas, kitartó munkát! Szintén köszönettel tartozom a Katedra Polgári Társulás tagjainak és a KFE hallgatóinak, akik nem csak a javításban segítettek, hanem egyaránt voltak a jobb és bal kezem a délelőtt folyamán. Köszönetet mondok az ajándéktárgyakat biztosító Rákóczi Szövetségnek, Jókai Színháznak, Magyar Gyerekkönyv Fórumnak, valamint az étkeztetéshez hozzájáruló Budiš, Pierre Baguette, Kukkonia és Exata Group a.s. cégnek.
Bízom benne, hogy mindenki sok jó élménnyel gazdagodott a verseny során, és hogy valamennyiükkel jövőre is találkozom. Kívánok nagyon kellemes szünidőt, jó pihenést!
A Katedra-versenyek a Szlovák Köztársaság Oktatásügyi Minisztériuma által jóváhagyott versenyek. Köszönjük az oktatásügyi minisztérium és a Kisebbségi Kulturális Alap szakmai és anyagi támogatását, amellyel hozzájárultak a versenyek zökkenőmentes lebonyolításához.
Mgr. Herdics Kalocsányi Mónika,