Katedra versenyek / Archívum / Katedra Történelemverseny – 2021/2022
Katedra Történelemverseny – 2021/2022
A Katedra Történelemverseny levelezős részének értékelése
Tisztelt felkészítő tanárok, kollégák és kedves, kitartó versenyzők!
Az idei év témáját az Aranybulla születésének 800. évfordulójának szenteltem, ezért szóltak az egyes fordulók feladatai a dokumentum előzményeiről és utózöngéiről, III. Bélától, az Árpád-ház legnagyobb hatalmú uralkodójától III. Andrásig, aki már nem tudta megakadályozni, hogy a királyi hatalom szinte teljesen elveszíti tekintélyét.
Külön öröm számomra, hogy a tavalyi idényhez képest jóval több csapat „harcolta” végig a hosszú 13. századot, a már régi motorosnak számító iskolákon kívül több új arc is megjelent a verseny tablóján. Remélem, ők sem bánták meg, hogy időt és energiát fordítottak a versenyre, s bízom abban, ha nem jutottak be a döntőbe, kedvük és bátorságuk nem lankad is jövőre is találkozunk!
A négy forduló egyes feladatlapjai ilyen formán külön kisebb korokat jelenítettek meg: III. Béláét, II. Andrásét, IV. Béláét és az utolsó Árpádokét. Minden egyes fordulóban 60-60 pontot érhettek el a csapatok, és nagy örömre ad okot, hogy nem egyszer tökéletesen kitöltött válaszlapokkal találkoztam. Igyekeztem az egyes feladattípusokat is variálni, s remélem, izgalmassá tette a fordulókat egy-egy nem szokványos kihívás, mint a IV. Béla titkos utasításai vagy Csák Máté dörzsölt ügyvédjének a védőbeszéde.
A kreatív feladat számomra is kihívás volt. Bevallom, nagyon izgultam, hány csapat vállalja be ezt a híradós kalandot, és a 16 munkának nagyon örültem. Főleg, amikor a diákok fantáziája és humorérzéke is kidomborodott. A technikai kivitelezés pedig sok esetben minden elvárásomat felülmúlta. A videók értékelésénél a téma eredetiségét, a szereplők számát, a kivitelezést és az előadásmódot pontoztam, így kaphatott egy csapat akár 10 jutalompontot is.
A levelező fordulók végeredménye ezek figyelembevételével született meg. A felsorolásban a pirossal bejelölt csapatok bejutottak a döntőbe, amelynek szervezése már megindult, terveim szerint június első felében találkozunk személyesen a megmérettetésen. Eredetileg 15 csapat részvételével számoltam, de bevallom, az egyik csapatnál utólag derült ki, hogy egy elküldött anyaguk elkallódott. Erre a csapat felkészítő tanára hívta fel a figyelmemet, és ezúton is köszönöm neki, hogy így nem került hátrányba a csapat. Vannak még hibák, hogy egy klasszikus mondást idézzek a 20. századból… Így viszont 16 csapatos lesz a döntő, ami egy nem szokványos összetételt eredményez. A szokásos szabályok szerint egy-egy iskolából a legjobb alakulat kapott meghívást. A tavalyi gyakorlathoz hasonlóan idén is kérjük a résztvevő döntősöket a nevezési díj befizetésére, cserébe a Katedra honlapján megjelentetjük a döntőhöz szükséges felkészülési anyagot (akinek van tavalyi tapasztalata, nagyjából 25 oldalas anyagról van szó, de ehhez számítsuk a négy forduló feladatait is). A tavalyi döntő feladataiból is felkerül a honlapra egy kis ízelítő – remélem, idén legalább annyira izgalmas feladatokkal sikerül lázba hozni a versenyzőket, mint 2021 júniusában.
A döntő helyszínével, a szervezéssel kapcsolatos kérdésekkel április végén adunk bővebb információkat. Nem szeretnénk elkapkodni, stílusosan azt is mondhatnám, nem kerget a tatár…
Kedves kollégák, még egyszer gratulálok a kitartásért és a szép eredményekért, a döntőbe jutott csapatoknak pedig a türelmét kérem, április elején felkerül a honlapra az ígért anyag!
Elek József
Ahogy végignéztem a döntő szereplőin, a rendesen elfáradt diákokon és az aggódó felkészítő tanárokon, átfutott egy rövid gondolat az agyamon: „hát ezen is túl vagyunk…”
De min is? Azon a majdnem egy éven, ami a verseny szervezésétől, egy íróasztaltól a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Pedagógiai Karának előadóterméig tartott. A múlt nyáron meghirdetett verseny témája azért volt „A harmadiktól a harmadikig – vagyis III. Bélától III. Andrásig”, hogy közelebb hozzuk a bő 13. század magyar történelmét a diákokhoz. Az, hogy idén van az Aranybulla születésének 800. évfordulója, véletlennek tűnő egybeesés.
Az ősszel beindult levelezős fordulók eredményhirdetésére március közepén került sor. Addig négy forduló kérdéseit oldották a diákok, a bevállalósabb csapatok pedig a rövid híradók felhívására „Csak egy perc” formájában kreatív kisfilmet is készítettek, amelyek megtalálhatók a Katedra Történelemverseny honlapján is (https://katedra.sk/katedra-tortenelemverseny/). A levelezős időszakban 49 csapat versengett a döntős helyekért, ez több mint az előző iskolai évben, és ennek kifejezetten örültünk. Annak meg mindenképpen, hogy az ország legkeletebbi részéről is jelentkeztek csapatok, nem félve attól, hogy esetleg el kell utazniuk a döntő helyszínére.
Maga a döntő a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Pedagógiai Kara épületében zajlott június 7-én. A legjobb 16 csapat két órán át küzdött a helyezésekért, 10 feladatban mérték össze erejüket. A végelszámolásban a bátorkeszi Kováts József Alapiskola Központi Hatalmak nevű csapata bizonyult a legjobbnak: Klenkó Éva Borbála, Kis Rajmond és Polák Paula Dorottya felkészítője Pelle István tanár úr volt. A második helyen a vásárúti József Attila Alapiskola Reformerek nevű csapata végzett; Tóth Mónika tanárnő tanítványai Czére Laura, Karika Laura és Csiba Csenge voltak. A vetélkedő bronzérmesei pedig Nyárasdról érkeztek, a helyi általános iskola csapatát Bacsó Luca, Presinszky Emma és Tóth Gábor István alkották, akiket Presinszky Katona Ildikó tanárnő készített fel a döntőre.
Szeretnék köszönetet mondani minden kedves Kollégámnak, akik a diákokkal való törődésükkel fontosnak találták az idei versenyévfolyam Virág Benedek-mottóját, hiszen a szívünk annál boldogabb, minél több gyerek ismerkedik meg mélyebben a múlt egy-egy szeletével. Külön köszönettel tartozom a vetélkedő ún. „ötvenedik csapat”-ának, a Katedra Polgári Társulás szervezőcsapatának, Petres Csizmadia Gabriellának, Gál Andreának, Brutovszky Gabriellának, Pintes Gábornak és a lányoknak, akik gondoskodtak arról, hogy nekem, a verseny összeállítójának kizárólag a szakmai kérdésekkel kelljen törődnöm. A hátteret, a biztos keretet ők tartották fenn, ezért nélkülük ez a döntő biztosan más lett volna; nem olyan színvonalú, amit egy országos vetélkedő esetében elvárunk. Ezért nekik még egyszer nagyon köszönöm a segítséget. Külön köszönet jár az ajándéktárgyakat biztosító Rákóczi Szövetségnek, Jókai Színháznak és az Agro komptrade s.r.o.-nak, valamint az étkeztetéshez hozzájáruló Minit, Budiš, Pierre Baguette és Kukkonia cégnek.
Nézzünk optimistán a jövőbe: találkozzunk a 2022/23-as iskolai évben is – levélben és személyesen! Kellemes feltöltődést kívánok a szünidőre!
A Katedra-versenyek a Szlovák Köztársaság Oktatásügyi Minisztériuma által jóváhagyott versenyek. Köszönjük az oktatásügyi minisztérium és a Kisebbségi Kulturális Alap szakmai és anyagi támogatását, amellyel hozzájárultak a versenyek zökkenőmentes lebonyolításához.
Elek József, a verseny szakmai szervezője