Katedra versenyek / Archívum / Katedra Irodalomverseny – 2021/2022
Katedra Irodalomverseny – 2021/2022
I. kategória
II. kategória
I. kategória
II. kategória
A Katedra Irodalomverseny levelezős részének értékelése
Tisztelt Kollégák, kedves Versenyzők!
Nagyon öröm számomra, hogy a Katedra Irodalomverseny népes családja évről évre új tagokat köszönthet. Az idei tanévben 452 tanulóval és felkészítő pedagógusaival együtt élhettem át az olvasás örömét és izgalmát. Nemcsak a benevezett csapatok rekord száma tett boldoggá, hanem az is, hogy rendkívül jó, frappáns, ötletes megoldások érkeztek, a tanulók nagyon felkészültek voltak, s a visszaérkezett feladatlapok nagy része esztétikailag is kiváló volt. A csapatok végig fej fej mellett haladtak, gyönyörű megoldások érkeztek. A döntőbe jutásért komoly harcok folytak a csapatok között, és sok esetben csupán a jutalompontos feladatok döntötték el, hogy ki kaphat meghívót az országos megmérettetésre.
Ahogy már szokássá vált, idén is két kategóriában versenyezhettek a diákjaink. Az I. kategóriát az 5–6. osztályos tanulók alkották, akik Szabó Borbála János vitéz-kód című rendkívül izgalmas regényével ismeredhettek meg. Az írónő ötletes, egyedi stílusban fésülte össze a János vitéz eredetijét a Berti karakterét is tartalmazó alternatív változattal. A lebilincselően érdekes olvasmány 55 csapatot vonzott, akik hónapról hónapra tanúbizonyságot tettek alapos felkészültségükről.
A 2. kategóriában a 7–9. osztályos diákok mérhették össze tudásuk legjavát, összesen 58 csapat. Ők egy fiatal, kortárs írótól, Frank Mártontól olvashatták a Páratlanok című trilógia első részét, A világ peremént. A könyv olvasói megismerhették az ifjúsági regény 13 fiatal hősét, akik dacolva a természet viszontagságaival, az eléjük háruló akadályokkal, igazán páratlan módot álltak helyt, akárcsak az 58 csapat, akik hónapról hónapra tudásuk legjavát nyújtották a levelezős versenyben.
A verseny nem titkolt célja az, hogy a fiatalokat olvasásra ösztönözze, megszerettesse velük az irodalom világát. Az olvasás által szaporodik szókincsünk, s formálódik jellemünk. A feladatok összeállításánál igyekezetem nagy hangsúlyt fektetni a szövegértésre, mely a versenyzőktől alapos odafigyelést és utánajárás igényelt.
A csapatok megmutathatták kreativitásukat, alkotóképességüket is egyes feladatok megoldásánál, melyek kiválóan sikerültek. Gyönyörű munkák születtek.
A verseny 4 fordulóból állt mind a két kategóriában. Minden feladatlap három fő feladatból állt, melyet még alfeladatokra osztottam fel. Az alapkérdéseket szinte minden csapat kiválóan teljesítette, magas pontszámokat elérve ezáltal.
A helyezések közötti különbséget a részletekben való elmélyedés alakította ki, ami elsősorban abban mutatkozott meg, hogy a nyitott kérdésekre milyen részletességgel, precizitással válaszoltak a csapatok. Külön szeretném megköszönni azon csapatoknak és felkészítőiknek, akik a tartalmi igényesség mellett nagy hangsúlyt fektettek a formai kivitelezésre is, mely által megkönnyítették a javítást számomra.
Az elért pontszámokból jól látható, hogy szoros mezőny alakult ki a versenyzők között. A döntőbe jutott csapatok névsorát a táblázat kék sávjából olvashatjátok ki. A verseny szabályai értelmében minden felkészítő pedagógus csupán egy csapattal képviselheti iskoláját. Mindkét kategóriából 20-20 csapat kap meghívást az országos megmérettetésre. A döntő várhatóan júniusban kerül megrendezésre, jelenléti formában, amennyiben a közegészségügyi előírások megengedik. A pontos dátumot április végén tesszük közzé.
Végezetül szeretném megköszönni minden résztvevőnek és felkészítő pedagógusnak lelkes és odaadó munkáját, kitartását. Bízom benne, hogy jövőre újra találkozhatunk, s újra átélhetjük együtt az olvasás örömét. Az eddigi eredményekhez szívből gratulálok, a továbbjutóknak pedig sok sikert kívánok a döntőben!
Mgr. Tóth Mónika, a verseny szervezője
I. kategória
II. kategória
I. kategória
Nagymagyari győzelem – lezárult a 2022-es Katedra Irodalomverseny I. kategóriájának versenye
A Katedra Irodalomverseny I. kategóriájának országos döntőjére 2022. június 7-én, kedden került sor. A verseny új szervezőjének, a Katedra Polgári Társulásnak köszönhetően a döntő új helyszínt kapott, az országos megmérettetésnek a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Közép-európai Tanulmányok Kara adott otthont. E napon az 5-6. osztályos tanulók versenyeztek egymással.
A négy fordulós verseny lezárását követően húsz csapat kapott meghívót a nyitrai döntőre. A résztvevők a következő intézményekből érkeztek: Tompa Mihály Alapiskola, Alapiskola Nyárasd, Nagymagyari Magyar Tannyelvű Alapiskola, II. Koháry István Alapiskola, Juhász Gyula Alapiskola, Baross Gábor Alapiskola, Bartók Béla Alapiskola, Szenczi Molnár Albert Alapiskola, Széchenyi István Magyar Tannyelvű Alapiskola, Munka Utcai Alapiskola, Móra Ferenc Alapiskola, Corvin Mátyás Alapiskola – Somorja, József Attila Alapiskola és Óvoda, Czuczor Gergely Alapiskola, Alapiskola Marcellháza, Református Alapiskola Rima szombat.
Az ünnepélyes megnyitót követően 10:15-től kezdetét vette a küzdelem, amelyen hat feladatsort oldottak meg a tanulók. A kérdések Szabó Borbála János vitéz-kód című művéhez kapcsolódtak. A döntő két fordulóból állt, ahol a tanulók szövegértési játékos feladatokat oldottak meg. A magas pontszámok bizonyították a diákok kiváló felkészültségét egy nagyon szoros mezőnyben.
Az eredményhirdetést megelőzően egy jó hangulatú író-olvasó találkozóra került sor Benyovszky Mánya Ágnes írónővel, az érsekújvári Czuczor Gergely Alap iskola tanárával, akivel Brutovszky Gabriella, a Katedra folyóirat szerkesztője és a verseny egyik háttérszervezője beszélgetett. Ezt követően a tanulók hatalmas izgalommal várták az eredményhirdetést, hiszen a vetélkedő az utolsó fordulóig kiélezett küzdelmet tartogatott magában. Végül a Nagymagyari Alapiskola Vérfarkasok nevezetű csapata – Bohák Enikő és Holubiczky Richard párosa – szerezte meg az első helyet, akiket Bohák Csaba tanító bácsi készített fel. Második helyen a Nyárasdi Alapiskola Pitypirittyek csapata végzett – Benkovský Anna, Csölle Melissa, Nagy Levente –, felkészítő tanáruk Presinszky Katona Ildikó volt. A dobogó harmadik fokára három csapat is felkerült, hiszen közöttük holtverseny alakult ki. Az MBT-zsenik csapata – Menyhart Tekla, Végh Bence, Szabó Mátyás – a nyékvárkonyi Móra Ferenc Alapiskolát képviselte, tanáruk Fodor Anikó. A Nagydumás matekosok triója – Rasztgyörgy Flóra, Krascsenits Kristóf, Lukovics Péter – Nyárasdról érkezett, ők Muzsay Ingrid tanító néni mentoráltjai. Vankó Attila tanító bácsi csapata, a Kódolók – Illés Dorka, Illés Veronika, Fukács Norbert – szintén a 3. helyen végzett. Ők Fülekről érkeztek, a II. Koháry István Alapiskolából.
A verseny ajándékcsomagjait a Rákóczi Szövetség, a Magyar Könyvfórum, a Jókai Színház és a SIK Polgári Társulás biztosította. A résztvevők étkezéséhez a Minits, Budiš, a Pierre Baguette és a Kukkonia cég járult hozzá.
Végezetül szeretném megköszönni a felkészítő tanárok elhivatottságát és a versenyző diákok lelkes, kitartó munkáját.
A Katedra-versenyek a Szlovák Köztársaság Oktatásügyi Minisztériuma által jóváhagyott versenyek. Köszönjük az oktatásügyi minisztérium és a Kisebbségi Kulturális Alap szakmai és anyagi támogatását, amellyel hozzájárultak a versenyek zökkenőmentes lebonyolításához.
Tóth Mónika, a vetélkedő szakmai felelőse
II. kategória
Rimaszombati győzelem a Katedra Irodalomverseny II. kategóriájának országos döntőjén
Az idei Katedra Irodalomverseny országos döntője bővelkedett újdonságokban és meglepetésekben. Az ősz folyamán alakult Katedra Polgári Társulásnak, a verseny új szervezőjének köszönhetően új helyszínre költözött a verseny: 2022. június 6-án a 7–9. osztályos diákok a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Közép-európai Tanulmányok Karán mérhették össze a tudásuk legjavát. Idén, már nyolcadik éve a tanulók korcsoportjuk alapján két külön kategóriában vetélkednek. A hétfői nap, rendhagyó módon, teljes egészében a II. kategóriáé volt.
Reggel 10 órától az egyetem épülete megtelt vidámsággal, élettel: 80 izgatott versenyző és felkészítő pedagógus várta lelkesen a döntő kezdetét. Az országos megmérettetésre az a 20 csapat kapott meghívást, akik a 4 fordulós levelezős versenyben a legjobban teljesítettek. A tanulók a következő iskolákból érkeztek: II. Koháry István Alapiskola, Tompa Mihály Alapiskola, Juhász Gyula Alapiskola, Alapiskola Tallós, Alapiskola Nyárasd, Czuczor Gergely Alapiskola, Eötvös Utcai Alapiskola, Mariánum Egyházi Iskolaközpont, Feszty Árpád Alapiskola, Corvin Mátyás Alapiskola, Tompa Mihály Református Gimnázium, Kováts József Alapiskola, Batthyány-Strattmann László MTNY Alapiskola, Nagyboldogasszony Egyházi Iskolaközpont, Borsos Mihály Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola, Móricz Zsigmond Alapiskola.
A II. kategória tanulói Frank Márton művét, a Páratlanokat dolgozták fel. A döntő két fordulóból állt, ahol a diákok különböző szintű szövegértelmezési feladatokat oldottak meg, játékos formában. A tanulók az irodalmi felkészültségük mellett megmutatták logikus gondolkodásukat, az összefüggések felismerésének képességét, s bizonyították felkészültségüket.
Az országos döntőt jelenlétével megtisztelte maga az író, Frank Márton is, akivel Szekeres Nikoletta, a Magyar Könyvfórum elnöke egy nagyon jó hangulatú beszélgetést folytatott. Az író-olvasó találkozót követően pillanatokon belül egy hatalmas, kígyózó sor alakult ki a szerző előtt, hiszen minden versenyző elhozta a saját könyvpéldányát dedikálásra.
A beszélgetést követően került sor az ünnepélyes eredményhirdetésre. Az első helyet a rimaszombati 3 wolves csapat szerezte meg, akik a Tompa Mihály Alapiskolát képviselték: Bohus Edina Alexandra, Molnár Anna, Foszlányi Dávid; felkészítőjük Mács Gyöngyi. Második helyen a Megőrzők végeztek Ógyalláról: Fekáč Angelika, Lebó Klaudia, Lebó Nikoletta; felkészítőjük Bagin Tünde volt. A dobogó harmadik fokára pedig a Nutellás muffinok csapata állhatott fel, akik szintén Rimaszombatból érkeztek: Farkas Anna, Mács Zille Anna, Antal Flóra; felkészítő: Lukács Veronika. Szeretettel gratulálok a csapatoknak és a felkészítő pedagógusoknak is.
Végezetül szeretném megköszönni a versenyzőknek a szorgalmas, kitartó felkészülést, a kollégáknak pedig a diákokkal végzett közös munkát. Bízom benne, hogy a jövő tanévben újra együtt olvashatunk, versenyezhetünk. Addig is vidám, derűs tanévet kívánok!
A Katedra-versenyek a Szlovák Köztársaság Oktatásügyi Minisztériuma által jóváhagyott versenyek. Köszönjük az oktatásügyi minisztérium és a Kisebbségi Kulturális Alap szakmai és anyagi támogatását, amellyel hozzájárultak a versenyek zökkenőmentes lebonyolításához.
Tóth Mónika, a verseny gesztora