Pénzes István Anyanyelvi Vetélkedő – 2022/2023
Kedves Versenyzők!
Nevezés a Katedra Alsó Tagozatos Versenyre
A Katedra Alsó Tagozatos Versenybe a Nevezési lap kitöltésével és a nevezési díj befizetésével lehet regisztrálni.
Az alul található, kitöltött Nevezési lapot a versenyszervező címére küldjék vissza:
Figyelem! Az idei tanévben csak banki átutalással fogadjuk el a nevezési díj befizetését!
Egy iskolából több csapat vagy egyén is benevezhet a versenybe, akiknek egyszerre is befizethetik a nevezési díjait, azonban a megjegyzés rovatba kérjük az erről szóló pontos tájékoztatást – pl. Nagycétényi Alapiskola, irodalomverseny, 3 csapat – 30 €.
Tisztelt Kollégák, kedves Versenyzők!
Engedjék/engedjétek meg, hogy e helyt fejezzem ki elismerésemet a hatalmas, sok időt igénylő munkához, amelyet az év során végeztek/végeztetek! E rengeteg rejtvény megfejtése felettébb becses, egyenesen mesés! 😀
Remélem, hogy a közös ötletelés és keresgélés sok-sok vidám percet hozott úgy a diákok, mint a tanárok számára, és mindemellett gyarapodott a szókincsük, valamint újabb, izgalmas és hasznos (nyelv)területeket fedeztek fel! Azt, hogy a csapatok nagyon lelkesek, ügyesek és kitartóak voltak, az is bizonyítja, hogy csaknem minden csapat elérte a 100 pontot. Ez a hihetetlen eredmény jelzi egyrészt a diákok felkészültségét, másrészt a kollégák jó ösztönzését, példás vezetését. Mindez nagy csodálattal tölt el!
Az idei, 2022/2023-as tanévben összesen 41 csapat nevezett be, melyekből fokozatosan négy csapat morzsolódott le. Nagyon örültem, hogy újabb iskolák diákjai is bekapcsolódtak, illetve olyan is előfordult, hogy egy-egy iskola négy-öt csapatot indított. 😀 Külön meg szeretném köszönni, hogy a legtöbb feladatlap időre és olvasható formában érkezett. Kérem, hogy Word, esetleg PDF formátumban küldjék azokat a jövőben is, mivel ez nagyban megkönnyíti a javítást. A visszajelzésekért is hálás vagyok, hiszen a feladatok igényességének és kedveltségének felmérése így lehetséges.
A honlapon megtalálható a levelezős forduló végeredménye, amelyben zölddel kiemelve feltüntettem, mely csapatok jutottak be a döntőbe. A régi szabályt alkalmaztuk idén is: amennyiben egy iskolából több csapat is ringbe szállt, onnan a legjobb eredménnyel végző jutott a döntőbe is.
A fordulók feladatainak többsége a nyelvvel való játékra és kisebb szótárazásra, böngészésre épült. Volt közöttük természetesen hagyományos és már a korábbiakból ismerős feladattípus is, így például szerepelt az Eszperente keresztrejtvény, a Tájék-játék, a Névanagramma, a Betűtoldás. Törekedtem arra, hogy minden körben nehezebb és könnyebb feladatokból legyen válogatás. A beküldött megoldások szerint a legtöbbet a foglalkozásneveket magába foglaló Notarikon, a Betűcsere és az Egy betűvel, de hátulról c. feladatokkal foglalkoztak a tanulók. Bevallom, ezek olvasásakor olykor hangosan nevettem, annyira szórakoztató és frappáns megoldások születtek! 😀 A találó, kreatív megoldások olvashatóak lesznek majd a vetélkedő honlapján az Ötletes megoldások fül alatt. A számtant is becsempésztem egy feladat erejéig, és itt is megmutatkozott, mennyi lehetőség rejlik a nyelvi kifejezésekben, a megfogalmazásban. Azt, hogy mely csapatok kapnak meghívást a döntőbe, nagyrészt a jutalompontos feladatok döntötték el, hiszen számtalan tökéletes megoldás érkezett. Ugyanakkor az is előfordult, hogy félreértelmeztek egy-egy meghatározást. Így például az utolsó forduló Lánc, lánc, szótaglánc c. feladatában kétszótagú szavakat kellett a leírás szerint gyűjteni, és nem szerepelhettek raggal vagy jellel ellátott szavak sem. Kérem, hogy a bizonytalanságok elkerülése érdekében továbbra is keressenek, ha nem is azonnal, de a felmerülő kérdésre szívesen válaszolok.
Kedves Versenyzők és Felkészítők! Szívből gratulálok a szép munkához! Remélem, hogy a következő iskolaévben is bekapcsolódnak, és nagy játékedvvel, örömmel folytatják az anyanyelvi vetélkedő feladatainak megoldását!
A döntőről szóló részletes információkat (program, nevezési díj, szállás, étkezés stb.) áprilisban közöljük a honlapon. A helyszínt és az időpontot azonban eláruljuk: június 9-én találkozunk – a tavalyi év mintájára – a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetemen.
Szeretettel és a legjobbakat kívánva:
Nyelvi kreativitásukról adtak számot a Katedra Pénzes István Anyanyelvi Vetélkedő résztvevői
- Pénzes István: Anyanyelvi kavalkád. Lilium Aurum, Dunaszerdahely, 2004
https://mek.oszk.hu/02700/02720/02720.pdf - Grétsy László: Nyelvi játékaink nagykönyve. Tinta Könyvkiadó, Budapest, 2012.
- A frazeológiai szótárak bármelyike, például:
- Bárdosi Vilmos: Magyar szólások, közmondások értelmező szótára fogalomköri szómutatóval. Tinta Könyvkiadó, Budapest, 2012.
- O. Nagy Gábor: Mi fán terem? Talentum Kiadó, Budapest, 2019.
- Szemerkényi Ágnes: Szólások és közmondások. Osiris Kiadó, Budapest, 2009.
- Paczolay Gyula: 750 magyar közmondás. 1991. https://mek.oszk.hu/00200/00242/00242.htm