Katedra versenyek / Archívum / Pénzes István Anyanyelvi Vetélkedő – 2021/2022
Pénzes István Anyanyelvi Vetélkedő – 2021/2022
A Pénzes István Anyanyelvi Vetélkedő levelezős részének kiértékelése
Tisztelt Kollégák, Kedves Versenyzők!
Újra elérkeztünk a Pénzes István Anyanyelvi Vetélkedő levelezős fordulójának kiértékeléséhez. Elsősorban szeretném kifejezni csodálatomat és köszöntemet MINDEN versenyzőnek és felkészítőnek! Számomra is nagyon motiváló, kedves Diákok, a kitartásotok és játékkedvetek! Talán Ti is úgy gondoltátok, hogy talán már ez a tanév könnyebb lesz, minden visszatér a „régi kerékvágásba“, ezzel szemben újabb és újabb nehézségek merülnek-merültek fel, karanténba kerültek osztályok, s ez megnehezítette a munkátokat. Szívből köszönöm, hogy mindezek ellenére ötleteltetek, oldottátok – az olykor kemény gondolkodást igénylő – feladatokat! Külön köszönöm Nektek, kedves Kollégák, hogy időt és energiát nem kímélve foglalkoztok a gyerekekkel!
A 2021/2022-es tanévben szép számban kapcsolódtak be a csapatok: összesen 37 csapat jelentkezett a vetélkedőbe, s közülük 36 küzdött végig lelkesen. Mindig nagy öröm, ha új iskolák regisztrálnak a versenybe, és nem csak a nyugati régió képviselteti magát. Így volt ez idén is, bár a keleti országrészről származó csapatok száma kissé visszaesett. Volt azonban olyan iskola is, amely hat csapatot indított. Tiszteletreméltónak gondolom a felkészítő elszántságát és munkáját! Külön köszönöm azt is, hogy a csapatok betartották a határidőket, és a megoldások olvashatóak, rendezettek voltak. Továbbra is kérem, ha csak lehetséges, a feladatlapok Word formátumú dokumentumban legyenek küldve, mert sokkal könnyebb a javítás, ill. az ötletes feladatok közzététele.
Az egyes fordulók feladatai különböző kognitív területeket mozgattak meg. Többségük a kreativitásra és a szókincsfejlesztésre irányult. Ilyen volt például a Tájék-játék, az Eszperente olasz módra, a Betűtoldás négy lépésben, a Homonimaversikék vagy az Egy, csak egy betűvel elnevezésű játék. Igazi kutakodást kívánt a Magánhagzók randevúja c. feladat, melyben a csapatok felülmúlták a várakozásomat. Szerepeltek természetesen hagyományos keresztrejtvények, valamint anagramma- és intarziajátékok is (Magánhangzó-kereső szóláskereső, Kérdésben a felelet, Anagrammanégyzet). Az alapfeladatok a legtöbb esetben helyes megoldásokkal érkeztek meg, de előfordult, hogy kimaradt egy-két megfejtés. Kérem, hogy a bizonytalanságok elkerülése érdekében továbbra is keressenek, minden felmerülő kérdésre szívesen válaszolok. Amint azt a bevezetőben is jeleztem, bár a jutalompontos feladatokért sokkal kevesebb pont jár, mégis a legtöbb esetben ezek döntötték el, milyen csapatok kapnak meghívást a döntőbe. Néhány kreatív alkotás a honlapon is elérhető az Ötletes megoldások fül alatt. Külön dicséretet érdemelnek a homonimaversikék és az azonos betűre kezdődő történetek. Ez utóbbira érkezett válaszokat az Ötletes megoldások III. alatt találjátok, remélem, az olvasásukkor hozzám hasonlóan jót szórakoztok.
A levelezős verseny eredményei a lenti táblázatban szerepelnek, a zölddel kiemelt csapatok kapnak meghívást a döntőre. A döntőről szóló bővebb tájékoztatást április végén tesszük közzé a honlapon.
Kedves Versenyzők és Felkészítők, a szép munkához szívből gratulálok! Remélem, hogy a következő iskolaévben ismét nagy játékedvvel álltok neki az anyanyelvi vetélkedő feladatainak megoldásához!
Szeretettel és nagyrabecsüléssel,
Tóth Katalin, a Pénzes István Anyanyelvi Vetélkedő szervezője
Pénzes István Anyanyelvi Vetélkedő Nyitrán
Országos döntő
A Pénzes István Anyanyelvi Vetélkedő idei országos döntője, amelyre 2022. június 13-án került sor, a többi Katedra-versennyel egyetemben új helyszínen zajlott: a versenynek a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Pedagógiai Kara és Közép-európai Tanulmányok Kara adott otthont. A vetélkedőre a levelezős fordulón a legtöbb pontszámot elért csapatokat vártuk, szám szerint tizenhat csapatot és felkészítőjüket. Ismét főként az ország nyugati része képviseltette magát (Komárom, Gúta, Farkasd, Csata, Pozsony, Vásárút, Diósförgepatony, Felsőszeli, Ógyalla, Alistál, Nádszeg, Deáki alapiskolásai). Bár minden évben más és más feladattípust ismerhetnek meg, a meghívott csapatok a döntőn bizonyságot tettek ügyességükről és felkészültségükről.
A döntő 10:00 órakor vette kezdetét, ahol aztán az instrukciókat és a program ismertetését követően a diákok versenyeztek. A megfejtésekben olvasható sorok árulkodtak a kreativitásukról és lelkesedésükről. A játékosok a két forduló alatt összesen hat feladatsort oldottak meg. A tudáspróbán voltak egyszerűbb és összetettebb rejtvények is, például igényesnek bizonyultak a „Darts” és az „Utolsó pár előre fuss!” c. feladat, a legkönnyebb pedig a „Magánhangzó-kereső szóláskereső” c. feladat volt. A legtöbbet a játékosok az Egy, csak egy betűvel c. feladat megoldása közben szórakoztak, időnként hangosan is felnevettek. Az utolsó feladatban számított az idő: az első hat csapat plusz pontot kapott a gyorsaságért.
A Katedra Polgári Társulás nevében szeretném megköszönni a felkészítő pedagógusok alapos és áldozatkész munkáját! Külön köszönet illeti az ajándéktárgyakat biztosító Rákóczi Szövetséget, Jókai Színházat, Magyar Gyerekkönyv Fórumot, valamint az étkeztetéshez hozzájáruló Budiš, Pierre Baguette és Kukkonia céget. Nagy öröm volt számunkra, hogy az eredményhirdetésre várakozó versenyzők a Ketten – Göbő Sándor és Göbő Anna duója koncertjén is részt vehettek.
A második helyezés az azonos pontszámnak köszönhetően megosztott volt, ezért idén is négy csapat került a dobogóra:
1. Magyarászok – Fekeč Angelika, Lebó Nikoleta, Lebó Klaudia; Feszty Árpád Alapiskola és Óvoda, Ógyalla; felkészítő: Mgr. Bagin Tünde
2. HUmorzsák – Csehi Hajnalka, Kiss Barbara, Keszeli Dóra; Corvin Mátyás Alapiskola, Gúta; felkészítő: Mgr. Samu István
2. Vagányok – Karika Laura, Csiba Dorina, Mészáros Lola; József Attila Alapiskola és Óvoda, Vásárút; felkészítő: Mgr. Tóth Mónika
3. Okoskák – Heizer Botond, Kováč Szofi Eleonóra, Hrica Dominik; József Attila Alapiskola és Óvoda, Vásárút; felkészítő: Mgr. Tóth Mónika
Szeretettel gratulálok minden versenyzőnek és felkészítőnek!
A Katedra-versenyek a Szlovák Köztársaság Oktatásügyi Minisztériuma által jóváhagyott versenyek. Köszönjük az oktatásügyi minisztérium és a Kisebbségi Kulturális Alap szakmai és anyagi támogatását, amellyel hozzájárultak a versenyek zökkenőmentes lebonyolításához.
Tóth Katalin